Článek
Dvojice domů vyrostla na rohovém pozemku, který si architektova sestra koupila s úmyslem, že jeden z domů bude obývat její rodina, zatímco druhý prodají.
Oba domy jsou prakticky identické, jediným rozlišujícím prvkem je barva exteriéru. Jeden je bílý s šedými prvky, druhý černý s cínovými prvky.
Prvkem, který na první pohled upoutá každého kolemjdoucího, je řešení plotu, jenž lemuje dvorky obou domů. Jako by stěna perforovaná hravou spletí geometrických tvarů na svém místě stála, a zároveň jako by dvorky od ulice skoro nic neoddělovalo.
V otvorech se mohou obyvatelé domu i kolemjdoucí vyložit a třeba celé hodiny klábosit. Stěna je přitom dost široká na to, aby si na „okno” bylo možné položit džbánek s pitím, aby řeč lépe plynula.
„Port Fairy je velmi staré město a je v něm spousta verand,” říká architekt Nick Braun.
„Všimli jsme si, že spousta lidí tam právě na nich tráví svůj čas a jsou tak v kontaktu se svými sousedy. Chtěli jsme proto vytvořit prostor, jenž bude fungovat stejně, ovšem chtěli jsme to udělat v čistě moderním stylu,” vysvětluje architekt nevšední vzhled dvorků.
Australské verandy |
---|
Veranda má své nepřehlédnutelné místo v australském folklóru, říká Linda Chengová z architektonického studia Sibling Architecture. Obrazy, poezie a literatura oslavují život trávený v prostředí, které je částečně v interiéru domova, a částečně už venku. Ovšem, zatímco blažené usrkávání odpoledního čaje, doprovázené spokojeným chroupáním sušenek, je v dnešních velkoměstech jižního světadílu čím dál vzácnějším jevem, na venkově a v malých městech se tento obyčej stále ještě udržuje. |
„Pamatuji si, že když jsem tu vyrůstal, bývalo zvykem, že lidé prostě přišli, zaklepali na dveře a vstoupili do domu. Dvorek je způsobem, jak to trochu změkčit. Umožňuje velmi příjemnou interakci se sousedy. Není to ani příliš obranné gesto, a přitom uchovává soukromí,” říká Nick.
Interiér domů
Tak jako geometrické tvary na plotě dvorků jsou odkazem k motivům na starých domech ve městě, také barvy použité v interiéru domů, broskvová, růžová a světle šedá, jsou připomínkou barev starých historických budov Port Fairy.
Samotná dispozice odpovídá přirozenému toku života v domě od dvorku před domem, směrem dozadu na zahradu za ním.
V centrální části je kuchyň, lemovaná na jižní straně soukromými ložnicemi. Obě kuchyně jsou rámovány velkým zavěšeným systémem polic vyrobeným z kovové mřížky, jež je připomínkou plotu kolem dvorků.
Co je ovšem nejdůležitější, uspořádání domu nikterak nezabraňuje výhledu i z té nejzazší části na dvůr, takže když se zastaví sousedé, stačí, aby zamávali, a majitelé domu je hned mohou pozvat dál, nebo dojít za nim na dvorek.
Díky své jasně naznačené otevřenosti vůči okolí a sousedům jsou tak oba přízemní domy srdečným, ovšem zcela moderním příspěvkem majitelů místní komunitě, s níž se od samého počátku hodlají přátelit a zapadnout do ní.
Může se vám hodit na Seznamu:
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.