Článek
Víte, jak vybrat správné osvětlení pro každou místnost? Obvykle se odvíjí od činností, jež tam praktikujeme. Osvětlení má obrovský vliv na modelaci prostoru, vytváření nálady, atmosféry. S nadsázkou se dá říct, že útulný a zajímavý interiér funguje i bez nábytku, dělá ho osvětlení a živé zelené rostliny.
Trocha teorie
Lux, lumen, Kelvin? Je dobré se v tom vyznat. S příchodem LED zdrojů se spotřeba radikálně zredukovala, ale žárovky nesou mnoho nových označení a zkratek. Dříve se kupovaly zejména podle hodnoty wattů, tedy spotřeby energie.
- Kelvin (K) je jednotkou teploty světla. Udává, do jaké míry je světlo zbarvené do modra nebo do červena: čím vyšší číslo, tím chladnější světlo (modré). Rozlišujeme teplé, přirozené a studené světlo. Teplé světlo (1700 –3500 K), přirozené (3500 – 5000 K) a studené světlo (5000 –7000 K).
- Lumen (lm) je jednotkou světelného toku. Udává, kolik světla žárovka vyzařuje. Čím vyšší počet, tím více světla.
- Lux (lx) je jednotkou intenzity osvětlení. Vyjadřuje, kolik lumenů dopadá na jeden metr čtvereční.
Žárovky jsou chytré, tedy smart
Smart LED žárovky jsou multifunkční, snadno ovladatelné a integrovatelné do systémů chytré domácnosti. V každé místnosti vykouzlí potřebné světlo pro činnost, kterou vykonáváte. Oproti běžným LED žárovkám mají své výhody.
Pohodlné ovládání na dálku, kdy si lze naprogramovat jejich zapnutí, např. v době nepřítomnosti. Třeba po 17. hodině, kdy už se v zimě stmívá, nebo těsně před návratem domů. Ovládají se mobilní aplikací, umožňují zapínat, vypínat a nastavovat barvu a jas světel.
Na rozdíl od stmívatelných LED žárovek, jež vyžadují instalaci stmívacích ovladačů, nepotřebují chytré žárovky speciální příslušenství. Pomocí aplikace lze rychle měnit jas, barvu i teplotu světla, výhodou je možnost tvoření časových plánů.
Jaká místnost, taková teplota světla
Kde zvolit studené, teplé a přirozené světlo? To je nejčastější otázka na odborníky.
Do kuchyně u linky, která je vlastně pracovnou, je dobré studené světlo. Podporuje výkon, zvyšuje bezpečnost práce (krájení nožem).
Jídelní stůl je naopak klidové místo a vhodnější je méně intenzivní světlo, jež neoslňuje.
Obývací pokoj si zaslouží kromě centrálního svítidla spoustu dodatečných (nástěnné, stojací lampa do čtecího koutku, lampičky na komodu apod.). Obecně se preferují a lépe se budete cítit v teplejších barvách.
V ložnici se studeným barvám úplně vyhněte, je to odpočinková zóna. Dopřejte si praktické lampičky, nejlépe s možností směrování a samozřejmě se stmívačem, ať nerušíte při čtení spícího partnera.