Článek
Děláme to často – takřka ve tmě jen při zapnuté stolní lampě doháníme pracovní resty nebo připravujeme v kuchyni pokrm na druhý den. Ostrý přechod mezi tmou a kuželem světla však namáhá zrak a snižuje koncentraci. Tělo v takových podmínkách produkuje spánkový hormon, rychleji se unavíme.
Především v kuchyni pak snadno dojde k úrazu. Tmu je dobré protnout intimním měkkým svitem pouze v ložnici, obýváku, když se chystáme ke spánku.
Stropní svítidla
Rozptylují světlo po celé místnosti či nad její větší zónou (jídelní, pracovní). Bytům s nízkými stropy sluší tzv. stropnice, přisazená svítidla. Vhodné jsou bodové reflektory, lampy na dekorativní liště, které směrujeme podle aktuální potřeby.
Systém bodovek či LED panelů, zabudovaných v ploše rozsáhlého stropu, umožňuje v interiéru rozsvícení celé soustavy najednou i jejích jednotlivých částí.
Moderní závěsné lampy a tradiční lustry plní úlohu centrálních svítidel, dominujících pokoji i z designového hlediska. Do obýváku a ložnice se hodí zdobnější kousky z broušeného křišťálu, kovu a skla.
V kuchyni, pracovně, ve větší koupelně a na chodbě si vystačíme s jednoduchými tvary a přímými liniemi svítidel z plastu, kovu a skla.
V dětském pokoji upřednostníme plast a papír, které patří k barevnějším a hravým materiálům. Jejich cena nebývá nijak vysoká.
Zatímco stropnice instalujeme většinou do centra stropu, nebo jako nástěnné zdroje na zdi, závěsné typy situujeme nad frekventované prostory, tj. varné, přípravné centrum v kuchyni, nad jídelní, pracovní stůl (aspoň 60 cm nad jeho deskou).
Centrální svítidlo ve větších místnostech doplníme stolními, stojacími, nástěnnými lampami stejného stylu, tvaru stínidla (kulaté s kulatými, hranaté s hranatými), barvy.
Lampy intimní i hravé
Stojací s funkcí stmívání vytvoří v ložnici klidnou soukromou atmosféru, podobně fungují lampičky či lucerny na nočních stolcích u postele. Ale třeba vedle ušáku, v němž si občas čteme, luštíme křížovky, má světlo zářit intenzivněji, abychom si nekazili oči.
Na pracovní stůl patří lampa s nastavitelným ramenem pro variabilitu směru osvětlení, pravákovi z levé, levákovi z pravé strany. Záření přitom nikdy neatakuje oči, ale dopadá pod jejich úroveň, nesmí se odrážet v monitoru počítače.
Do dětského pokoje se hodí lampa třeba v podobě zvířátka, které je dítěti zároveň kamarádem. Může mít funkci stmívání, často je opatřena časovačem, který ji v potřebnou dobu automaticky vypne. Děti mají rády pestrost, takže jako hračky mohou vypadat stropní i nástěnná svítidla.
Doplňková světla
Menší bodovky slouží k orientaci v prostoru, když lemují stupínky schodiště, podobnou službu poskytují hybné reflektory zapuštěné do kuchyňské linky, digestoře, koupelnové skříňky, šatní skříně.
Doplňková svítidla s menší intenzitou lze umístit k zrcadlu šatní či koupelnové skříně, nejlépe po jeho stranách tak, aby kužel světla dopadal na nás.
Vedle bodovek uplatníme podélné LED pásy na spodních lištách skříněk či přímo uvnitř skříní a zásuvek.
Vsadit můžeme také na moderní LED květináče a nábytek, který využijeme jako odkládací stolky, kostky na sezení.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Jak na tmu
Ke konci zimy trpí senzitivnější jedinci dlouhodobou absencí přirozeného denního světla. Někteří reagují mrzutostí a pomalostí, které odezní s prvními delšími dny a jarním sluníčkem, jiní však mohou zápasit s apatií až depresemi. Navíc, pracujeme-li denně pod zářivkou, v organismu stoupá hladina stresových hormonů ACTH a kortizolu.
Lidskému organismu prospívá přirozené venkovní světlo, které v sobě zahrnuje všechny barvy (vlnové délky) duhy. Proto v zimě pomohou procházky venku kolem poledních hodin, kdy je z celého dne nejintenzivnější.
Dobrou náladu podpoří stimulační světla s delší vlnovou délkou, tj. lampy se žlutým, oranžovým stínidlem.