Článek
Nová část rodinného domu měla být jednoduchá, ale zároveň odvážná, popisuje svůj záměr architekt, jenž při „rušení poklidného vzhledu” začal již samotnou orientací nové části.
Zatímco veškeré dosavadní prostory domu byly rovnoběžné s na sebe kolmými hranicemi pozemku, nový objem je k nim orientovaný šikmo a kopíruje tak na půdorysu parcelu, jež je téměř trojúhelníková.
Vlastní přístavba má prostý, obdélníkový půdorys a je po jedné straně otevřená velkým proskleným otvorem, který lze zcela otevřít. Rovněž tak čelní strana je uzavřena velkými dřevěnými vraty, jež je možné kdykoli otevřít. Přístavbu lze díky tomu dokonale propojit se zahradou.
Už nikdy po schodech pěšky! V tomto domě se z patra do přízemí pohybuje jinak
Prvkem, který přístavbu odlišuje od již existujícího domu nejvíce, je oblouková střecha, pod níž je dvojice loftů s velmi výjimečnou atmosférou.
Zatímco přední je ve skutečnosti exteriérový a slouží jako balkon pro hlavní ložnici, na nějž se vstupuje přes můstek, druhý je interiérový a je umístěný v oblasti nad jídelnou. Tento je také osvětlen díky obloukovému oknu, jež je vtipně orientováno vzhůru nohama.
Přístavba je řešena jako velký betonový box, který architekt odlehčil velkými otvory, díky nimž může do interiéru a dále skrze něj pronikat velké množství denního světla i čerstvého vzduchu.
Zároveň vznikající hra světel a stínů vytváří dojem tajemna i hravou připomínku světla na konci tunelu.
Po přístavbě rodinný dům na pozemku o velikosti 540 m² zabírá plochu 344 m².
Dominantou bytu je prosklený box. Jeho hlavní kouzlo ale vyfotografovat nelze
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.