Hlavní obsah

Rodinný dům našel své místo mezi vinicemi

Doslova nesoulad požadavků čekal na startovní čáře při návrhu rodinného domu do Chráněné krajinné oblasti Pálava. Vinařská vesnice na úpatí pálavských vrchů u nádrže Vodní Mlýny má jedinečný charakter, který se snaží svými předpisy chránit Správa CHKO. Obdobné předpisy však ignorují současné možnosti a často vyžadují až repliky lidové architektury.

Foto: David Korsa a časopis Bydlení mezi panely

Všechny obytné místnosti jsou napojené na zahradu.

Článek

Majitelé si přáli dům s rovnou střechou, měli mimo jiné velké nároky na parkování, přáli si garáž pro motorku a kancelář v přízemí a přitom chtěli bydlet na jednom podlaží se vstupem na zahradu.

Díky terénu byly jejich požadavky stoprocentně splněny, a to včetně stavby tradiční formy se sedlovou střechou, kterou vyžadovalo CHKO. De facto se navrhly domy dva.

Spád pozemku umožnil samotný rodinný dům zapustit do svahu, navrhnout jej s rovnou střechou a všechny obytné místnosti napojit na zahradu.

„Okouzlily nás vápencové zdi, které se ve vesnici vyskytují nejen u vinných sklepů, proto jsme tento materiál v průčelí domu použili. Lemuje velkoformátové prosklení, které svým přesahem chrání železobetonový strop a atika,” říkají autoři návrhu Ján Stempel a Jan Jakub Tesař ze studia Stempel & Tesar architekti.

Dodatečný prostor pro parkování

Na uliční úrovni, která je o celé patro výše, se na ploché střeše vytvořil dostatečný prostor pro parkování aut.

Garáž pro motorku, vstup do domu a kancelář s výhledem na vinice a vodní nádrže dostaly archetypální formu tak, aby splňovaly požadavky CHKO a tvarově zapadly do vesnické struktury. „Soudobý výraz se dosáhl abstraktním pojetím; materiálově jsme sjednotili střechu i fasády do černého plechu,” tvrdí architekti.

Foto: David Korsa a časopis Bydlení mezi panely

Na uliční úrovni se na ploché střeše vytvořil dostatečný prostor pro parkování aut.

Obě formy se vzájemně doplňují v jeden kompoziční celek. Konstrukčně se však jedná o dva samostatné celky. Nosnou část spodní části tvoří železobeton, který je i přiznán v interiéru. Horní stavba je z tenkostěnných ocelových profilů.

Dům je tak trochu jako vinný sklep. Obklopený vinicemi se před rozpálenými paprsky slunce chrání úrodnou zeminou. Je prostý a syrový v materiálech, ale přitom útulný, aby si v něm člověk mohl vychutnávat život a plody přírody.

Vybavení interiéru je šito na míru majitelům, s návrhem zařízení a dekoracemi pomáhala jejich dcera designérka Kristýna Slezáková.

Technické informace

  • Místo: Klentnice
  • Architekt: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
  • Spolupráce: Dalibor Borák
  • Zahrada: Lucie Vogelová, terra florida
  • Klient: soukromá osoba
  • Projekt a výstavba: 2014-2017
  • Pozemek: 1090 m2
  • Zastavěná plocha: 190 m2
  • Užitná plocha: 210 m2

Výběr článků

Načítám