Článek
V Ústí nad Labem se nachází několik vil bývalých továrníků, které zbytečně chátrají. Žádná veřejná instituce o budovy nemá zájem, tudíž se stát rozhodl je nabídnout zájemcům z řad veřejnosti.
Mezi nimi byla i již prodaná Schichtova vila, která díky aukci získala nového majitele. Hönigova s ní tak trochu sousedí – nachází se ve stejném areálu.
Pro stavbu svých vil se totiž někdejší ústečtí továrníci rozhodovali společně.
Na prodej je luxusní vila „ústeckého Bati“ Heinricha Schichta. Prohlédněte si ji z ptačí perspektivy
„Tento areál jsme převzali v loňském roce jako nepotřebný majetek od Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, následně jsme jej nabídli státním institucím k využití, a jelikož žádná neprojevila zájem, nabídli jsme vilu k prodeji veřejnosti,“ popisuje důvod prodeje referentka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Adéla Janů.
Vila Hönig byla pro továrníka Josefa Höniga postavena ve 20. letech 20. století. Dodnes v ní zůstala zachována většina stavebních prvků i exteriéru vily, a to především soustava zahradních schodišť, štuková výzdoba ložnic a jídelny a také dřevem obložený salon ve druhém patře. Areál má téměř 15 000 metrů čtverečních.
„Nový majitel získá nejenom krásnou Hönigovu vilu, která je kulturní památkou, nachází se zde zachovalé prostory, včetně krásného schodiště. Kromě toho bude mít k dispozici také vedlejší budovu, která pochází z roku 1956, správcovský domek a rozlehlé pozemky,“ popisuje lukrativní nabídku Adéla Janů.
Součástí pozemků je rozsáhlý park, v jehož západní části se vila nachází. Její průčelí doplňuje prostorná obdélná terasa se schodištěm vedoucím do zahrady. Z budovy je krásný výhled na hrad Střekov.
Rozdíl mezi vně a uvnitř se ve vile místy zcela stírá
Josef Hönig provozoval v Ústí nad Labem koželužnu založenou před rokem 1850, jež společně s dalšími průmyslovými podniky přispěla ke společenskému a kulturnímu vzestupu města.
Autorem návrhu vily byl architekt Paul Brockardt. Pocházel z Bavorska a byl to Hönigův zeť. Kromě jiného vedl také stavbu vily Hönigova kolegy Heinricha Schichta.
„Za druhé světové války byla vila vyvlastněna a následně připadla státu. V 50. letech ji využívala Spolchemie a od roku 1953 také ministerstvo pracovních sil, které zde zřídilo školicí středisko. Právě z této doby pochází vedlejší budova. V 90. letech areál převzala Univerzita Jana Evangelisty Purkyně. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových jej pak převzal v loňském roce,“ seznamuje s poválečným životem vily Adéla Janů.
Aukce proběhne 24. března ve 13:00 hodin. Vila je zatím v nabídce za 8 992 000 korun. Pro účast na aukci je potřeba složit 10% vratnou kauci.