Článek
Ticho oceníte zejména v klidové zóně: v ložnici, pracovně, dětském pokoji. Kromě izolace myslete i na správný výběr kvalitních oken s dostatečnou zvukovou neprůzvučností, ale i výběr střešní krytiny.
Lepších hodnot zpravidla dosahují těžší skládané krytiny, hůře jsou na tom lehčí. Ale ty jsou často jedinou možností v případě rekonstrukce staršího domu či chalupy, protože není zatížen krov.
A tak stojí akustický útlum na volbě vhodné tepelné izolace a podhledových sádrokartonových desek.
O sousedech nevíte
Kvalitní zvukovou izolaci a na míru navržené akustické řešení nabízejí SDK desky.
Na trhu jsou momentálně v nabídce i modré akustické sádrokartonové desky, z nichž některé mohou mít nejnověji hlukový útlum v určitých konstrukčních řešeních až 73 dB.
Samotné desky mají tloušťku 1,25 cm. Nejčastěji se používají ve formě sendviče, kdy se mezi dvě desky, případně původní stěnu a předsazenou sádrokartonovou stěnu, vkládá profil a izolace.
Izolace v podkroví |
---|
Vhodná izolace utlumuje vnější hluk, který do podkroví proniká zvenčí. Už při návrhu podkroví je nutné dbát na správnou tloušťku a druh izolačního materiálu. Ne každý materiál, který má dobré tepelně izolační vlastnosti, má i dobré akustické vlastnosti. Často opomíjeným detailem v půdních vestavbách je také izolace štítu následovaná nedostatečnou izolací příček a stěn, které jsou často tvořeny pouze sádrokartonovými deskami. I ta nejlepší izolace neodvádí stoprocentní práci, pokud stavebník nerespektoval výrobcem a normou požadovanou skladbu nebo detaily izolačních prací jako zateplení rohů a přechody mezi konstrukcemi. |
Sádrokarton společně s minerální izolací představuje pružnou konstrukci, která funguje podobně jako tlumiče u aut: akustickou energii pohltí. Takto dimenzované příčky se považují za ideální pro klidové zóny v interiéru, např. v ložnici.
Sádrokarton boří nepravdy a mýty
Předsazená stěna se využívá pro zlepšení hodnot stávajících stěn a již pár centimetrů dokáže výrazně zlepšit akustické podmínky.
Cihla versus sádrokarton
Sádrokartonové stěny nejsou skvělé jen díky zvukově izolačním vlastnostem. Ve srovnání s klasickým zdivem je výhodou montovaných příček nízká hmotnost, snadná montáž bez mokrých procesů, vysoká požární odolnost a variabilita.
Akustický komfort lze navíc zvětšit o pár centimetrů větší tloušťkou stěny nebo použitým typem akustické desky.
Na trhu je možné objevit SDK desky, které kromě akustických vlastností nabízejí vysokou pevnost a tuhost, tvrdost povrchu a odolnost vůči požáru.
Zvuky pohltí i foukaná izolace |
---|
Stavební konstrukce z hlediska akustiky dokáže vylepšit i foukaná izolace. Je vhodná jako výplň příček, mezi dvě membrány či mezi dvě desky. Jedinečné je, že vyplní veškeré mezery, všechny detaily, rohy, skuliny např. v podkroví, přímo pod střechou. Když zaťukáte na materiály vyplněné foukanou izolací, nic neuslyšíte. |
Přírodní materiály
Celulóza, dřevovláknité izolační materiály, konopí a ovčí vlna se počítají mezi zdravé materiály, které skvěle izolují.
Konopí je přirozeně obnovitelná surovina a díky vysokému podílu oxidu křemičitého je méně náchylná k napadení hmyzem, hlodavci či jinými škůdci. Kladné jsou i izolační vlastnosti, jednou z nevýhod materiálu je, že je snadno hořlavý.
Pozitivní vliv na klima v místnosti zaručují rovněž dřevovláknité izolační materiály. Tyto materiály mají výborné protipožární vlastnosti, jsou odolné vůči ohni.
Pokud se dřevovláknitá deska vznítí, nebude hořet zdaleka tak rychle jako polystyren a nebude ani odkapávat, což usnadňuje práci při hasičském zásahu.
Proměňte starou půdu na stylové podkroví
Odolnost proti plísním a schopnost vázat na sebe škodlivé látky v sobě skýtá přírodní ovčí vlna, která se hodí jako izolace dutin ve střeše. Aby byl materiál odolný vůči škůdcům, přidávají se do vlny další látky.
Vhodnou přírodní izolací je i celulóza, která se skládá z recyklovaného papíru.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.