Článek
Jaký je trend v kuchyních? Spotřebičů přibývá, jsou vestavné, využívají se inteligentní technologie a dbá se na design.
Vzhled kuchyně a použité materiály jsou důležité, ale primárně by nás mělo zajímat varné centrum. To ovlivní, jak se nám v kuchyni bude vařit.
Zajímejte se tedy zejména o varnou desku, odsavač par a troubu.
Ergonomický trojúhelník
Varné centrum může být součástí kuchyňské linky, ale také umístěné v samostatném ostrůvku. Je to velmi oblíbená varianta, která nabízí dostatek místa, snadný přístup ze všech stran a hlavně komfortní úložné prostory.
Podle ergonomických pravidel se doporučuje, abychom se v rámci trojúhelníku (dřez, sporák a pracovní plocha), nepřesunovali dále než 6 metrů. V tomto prostoru je dobré mít dostatek místa pro odkládání hrnců, pánví a plechů.
Malé spotřebiče, které uvaří i pro velké jedlíky
Spotřebiče jsou vestavné, praktické, pohodlné a bezpečné. Varné centrum nikdy neumisťujte do rohu místnosti, je zde velmi špatný přístup.
Tipy pro spotřebiče
Varná deska: je umístěná v lince samostatně. Vpravo od ní by měla být volná přípravná plocha. Preferenci dáváme indukčním deskám, protože „pracují“ rychle, ohřívá se jen dno a vnitřek nádoby.
Moderní varné desky splynou s pracovní plochou, nabízejí i zajímavé triky
Praktické je spojit dvě menší zóny vertikálně do jedné, čímž vznikne jedna velká plocha pro objemné nádobí.
Oblíbené jsou i funkce udržování konstantní teploty, šetrné rozpouštění, možnost pozastavit vaření, aniž ztratíme nastavené parametry.
Digestoř: navazuje na varnou desku a je nezbytná. V kuchyni odvádí pach a páry při vaření. Volte tichý a výkonný typ spotřebiče, dohlédněte na optimální odtah do komína s odpovídajícím průměrem potrubí.
Zvolit lze tzv. komínovou digestoř s odvodem par ven, která se dává nad varnou desku do výšky 65–90 cm. Také je možné mít digestoř, která se vysunuje z pracovní plochy hned vedle sporáku.
Dopřejte kuchyni digestoř šitou na míru
Při výběru digestoře myslete i na design, způsob osvětlení varné plochy. V případě digestoře s vnitřní cirkulací vzduchu potřebujete dokoupit uhlíkové filtry, samozřejmostí je zpětná klapka.
Vestavné trouby: umístíme ideálně ve výšce očí. Na pečené pokrmy dobře uvidíme, s horkými pekáči se lépe manipuluje. Myslete na to, že vedle vestavné trouby je šikovné mít i dostatečný prostor na odkládání.
Trouba má být multifunkční (klasické pečení, gril s ventilátorem, horkovzdušné pečení, rychlý předehřev), snadno čistitelná a jednoduše ovladatelná. Jestli preferujete i mikrovlnku, umístěte ji nad troubou, volte jednotný styl, povrch, který nezanechává otisky prstů.
Myčka: dáváme ji v těsné blízkosti dřezu, protože hodně špinavé nádobí potřebujeme před vložením do spotřebiče ještě opláchnout. A kapat na podlahu, přenášet ho, je špatně.
Myček je na trhu velké množství, výběr záleží na počtu členů v domácnosti, frekvenci vaření. Hledejte úspornou energetickou třídu A+++, funkci AquaStop, který v případě potřeby odstaví přívod vody, programování myčky až 24 hodin předem.
Dále funkci, kdy po ukončení programu dojde k automatickému pootevření dvířek, aby mohla odejít zbytková pára apod.
Chladnička: nemá stát v blízkosti spotřebičů vyzařujících teplo. Vybírejte praktické vnitřní uspořádání, které usnadní skladování potravin. Zásuvky mohou mít kontrolu vlhkosti a být optimální pro ukládání ovoce a zeleniny.
Přípravná pracovní plocha desky
Má mít délku minimálně 90 cm, nikoliv 60 cm. Nejvytěžovanější je část mezi dřezem a varnou deskou. Dopřejte si zde komfort.
Často používaný prvek kuchyně je dřez. Dbejte na odkládací plochy po obou stranách, dostatečnou velikost, zejména hloubku.
Alfou a omegou jsou úložné prostory, tedy zóna skladování. Ideální je samostatná spižírna, chladná, dobře větratelná. V menší kuchyni oceníme potravinářskou skříň s přehledným plnovýsuvem.
Praktickou vychytávkou, v případě náhlého výpadku elektrického proudu, je 16hodinový limit, kdy chladnička udrží potraviny v perfektním stavu.