Článek
Pro kotle na tuhá paliva platí od roku 2016 povinnost projít pravidelnou revizí. Původně byla stanovena na každé dva roky, novelou ale byla četnost změněna. Aktuálně je tak třeba tuto povinnost splnit jednou za tři roky.
Povinnost se vztahuje na otopná zařízení s příkonem od 10 do 300 kW a teplovodním okruhem, tedy na většinu kotlů na uhlí, dřevo nebo jiná pevná paliva v rodinných domech určených k trvalému bydlení i k rekreaci.
Čím si doma zatopit, čtěte také zde: |
---|
Kachlové krby a kamna se hodí na chalupu i do moderního interiéru |
Krby reprezentují moderní vytápění |
Co nabízejí tradiční kachlová kamna |
Revize platí i pro krbové vložky, jsou-li napojené na radiátory a s tepelným příkonem od 10 kW.
Kdo může revizi udělat
Revizi může dělat výhradně odborně způsobilý technik. Kompletní seznam techniků, kteří kontroly mohou provádět, je přístupný na webu ministerstva životního prostředí (na adrese https://ipo.mzp.cz/).
V této databázi můžete nalézt kontakt na nejbližší techniky pro dané typy a výrobce spalovacích zdrojů na pevná paliva v domácnostech.
Kotle na tuhá paliva? Ano, ale už jen ty ekologické
Databáze umožňuje rovněž komunikovat s výrobcem zdroje, pokud majitel (provozovatel) není schopen nalézt technika, který je ochoten provést kontrolu zdroje do částky stanovené vyhláškou, která činí 1585 Kč bez DPH (pro jednoduché zdroje) a 1848 Kč bez DPH (pro složitější kotle s řídicí jednotkou).
Pak může pomoci zajistit technika právě výrobce. Když se nepodaří ani to, lze si vybrat jiného technika, který je držitelem oprávnění jiného výrobce pro stejný typ kotlů.
Doklad se uchovává v databázi
Elektronická komunikace bude v databázi uchovávána a bude sloužit k nahlížení při případné kontrole ze strany obce s rozšířenou působností.
Doklady o provedené kontrole jsou totiž povinně od 1. ledna 2020 techniky do tohoto systému předávány.