Článek
Jedním z velmi častých důvodů úhynu pokojových květin během zimy bývá přemíra zálivky. Méně zkušení majitelé totiž neberou v potaz měnící se potřeby rostliny v průběhu roku a odpočívající rostlinu jednoduše ulijí.
Pomocníky, kteří jim prozradí, kdy je čas na zálivku, mají přitom doslova na konci své ruky. Stačí se před zaléváním jednoduše prstem přesvědčit, jak moc vlhká je zemina v květináči. Je-li suchá, pak květinu zalijeme, pokud je ale hlína vlhká, prostě zálivku vynecháme.
„Zaschlejší květinu ještě máme šanci oživit. S ulitou už toho moc nesvedeme,“ upozorňuje odborník na pěstování rostlin Tom Brown v deníku The Telegraph.
Zatímco některé květiny jsou na pravidelnou zálivku a její přesnou míru velice citlivé, jiné jsou vůči občasným přehmatům začátečníka tolerantnější. Ten, komu již příroda opravdu velmi chybí, ale do nějakého velkého pěstování pokojovek se pouštět neodvažuje, může začít s několika prověřenými odolnými jedinci.
Šplhavnice zlatá
Šplhavnice zlatá (Epipremnum aureum) je převislá/popínavá pokojovka, která je velice nenáročná na péči. Její listy mají srdcový tvar a jsou zelenožlutě žíhané, mohou být ale také jen zelené.
Živé rostlinky vykouzlí doma tu pravou pohodu
Hodí se jak na poličku, tak na zavěšení, dobře se bude cítit hlavně v koupelně nebo v kuchyni, tedy v místnostech s vyšší vlhkostí vzduchu. Rychle roste, takže brzy vytvoří ten správný dojem domova plného zeleně. Patří mezi tzv. čističky vzduchu.
Tenura
Tenura, lidově zvaná tchynin jazyk (Sansevieria trifasciata), je svou nenáročností doslova vyhlášená. Proto patří k nejčastěji pěstovaným rostlinám v interiérech vůbec.
Tenura vydrží i chyby začátečníků
Hodí se pro začátečníky i pěstitele s nedostatkem času. Dobře se uplatní například v ložnicích, není totiž tak náročná na světlo. A navíc, podobně jako šplhavnice, ochotně čistí vzduch ve svém okolí.
Zelenec
Zelenec (Chlorophytum comosum), například kultivar Vittatum s jedním bílým pásem uprostřed každého dlouhého úzkého listu, je velice oblíbenou pokojovkou vhodnou pro začátečníky. Velmi snadno se rozmnožuje díky spoustě vzdušných odnoží, které neustále vytváří.
Majitele potěší svým pestrým jakoby rozcuchaným vzhledem. I on patří k pilným čističům ovzduší v místnostech.
Toulcovka kolumbijská
Toulcovka kolumbijská (Spathiphyllum wallisii) patří mezi odolnými rostlinami mezi nejkrásnější. Její bílý květ v podobě jakési plachty působí velice dekorativně.
Pokojovky nosí radost nejen o Vánocích
Toulcovka se v letních měsících ráda hodně napije. Když má nedostatek vláhy, svěsí listy k zemi a tím svému majiteli dá naprosto jasně najevo, co se od něj žádá. Po zalití se obvykle po pár hodinách zase vzchopí. Také tato rostlina je velmi dobrým čističem vzduchu.
Břečťan
Břečťan (Hedera) patří mezi popínavé rostliny. Ochotně se pustí do šplhu po konstrukci, kterou mu majitel přichystá, anebo se vydá na průzkum okolí po povrchu, který jej bude obklopovat.
Z břečťanu lze doma vytvářet zajímavé kompozice, majitel s ním dosáhne v místnosti snadno toho pravého dojmu zaplavenosti zelení.
Lze volit mezi barevnými variantami s tmavě zelenými listy nebo světle zelenými či žíhanými. Pozor ale, dvě poslední varianty potřebují více světla. I břečťan se doma uplatní jako čistič vzduchu.
Pár obecných rad pro naprosté laiky |
---|
Aby se rostlinám dobře dařilo, je vhodné je uchovávat na místě s relativně stálou teplotou. Nedávejte je do blízkosti dveří, zdrojů tepla a do průvanu. |
Pokud máte květinu na okně, nenechávejte ji v noci za zataženým závěsem, mezi ním a oknem vznikne studená kapsa, která rostlinám nedělá dobře. |
Květináče s rostlinami umístěte na podnos se štěrkem, aby přebytečná voda po zálivce mohla odtéct a pomalu se odpařovat do ovzduší. |
Dopřejte rostlinám co nejvíce světla, dbejte i na jejich čistotu. Zejména na větších listech se usazuje prach, proto je potřeba je čas od času otřít, aby v nich mohla probíhat fotosyntéza. |
Rostliny zalévejte odstátou vodou. Studená voda představuje pro rostliny nepříjemný šok. |
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.