Článek
Osvětlit terasu, bazén, chodníček, trávník nebo třeba nasvítit nějaký keř, to vše je možné.
Světel, která lze v exteriéru použít, je k dostání několik typů v nespočtech různých designů. Z čeho můžete vybírat?
Nástěnná svítidla
Venkovní nástěnná svítidla využijete na terasách a verandách. Vyrábějí se z odolných a kvalitních materiálů. O bezpečnost se bát nemusíte, moderní výrobky poskytují vysoký stupeň krytí. Stačí v obchodě najít ty s označením IP44 a vyšší.
Některá světla jsou navíc vybavena senzorem pohybu. Napájení venkovních nástěnných svítidel je možné z elektrické sítě, solárně nebo bateriemi – záleží jen na vašich prioritách.
Bodová světla a reflektory
Bodová světla a pozemní reflektory úžasně osvětlí zahradní keře, živé ploty či stromy. Montují se do země a světelný paprsek směřuje nahoru, aby osvětloval určené místo.
„Bodová svítidla, ale také sloupky, zapichovací světla a reflektory lze zapojit do systému nízkonapěťového zahradního osvětlení,“ dává tip Zlatko Slebodník, odborník z oddělení elektra v projektových marketech Hornbach.
Pokud zvolíte LED světla, ušetříte navíc i za elektřinu. Mají totiž velmi malou spotřebu.
Sloupková světla
Sloupková svítidla vám elegantně posvítí na cestu přes zahradu. Navržena jsou tak, aby poskytovala navigační osvětlení podél příjezdových cest a chodníků. K dostání jsou ve dvou variantách: vysoká a nízká.
Podobně jako reflektory je můžete zapojit do systému nízkonapěťového zahradního osvětlení.
Slunečníky vykouzlí příjemný stín. Nabízejí různé velikosti, materiál i LED osvětlení
Solární osvětlení
Levným a úsporným řešením jsou solární světla. „Energie ze slunce se ukládá do baterie, která se aktivuje v noci,“ popisuje Petr Kovář, odborník z oblasti elektro. Svítit budou jen tak dlouho, dokud se baterie nevybije.
Technologie solárního osvětlení však prošla dlouhou cestu, a dnes tak poskytuje jasnější osvětlení déle než kdykoliv předtím.
Vestavěné exteriérové osvětlení
Vestavná venkovní svítidla se nejčastěji montují do dřevěných teras, samozřejmě jdou ale použít i jinam. Některé typy mají i funkci ztlumování světla. Jestliže chcete dotvořit atmosféru nebo vyzvednout dokonale upravený živý plot, tato svítidla dodají noční zahradě dramatický vzhled.
Systém nízkonapěťového osvětlení |
---|
Nasvítit různá místa a zákoutí zahrady vám pomůže nízkonapěťový systém. Jeho instalaci zvládnete snadno sami. Navíc je bezpečný. Když se dotknete, zabrní to, ale neublíží. |
Začněte plánkem: KDE chcete mít světla, KUDY povede kabeláž. Kabely je dobré umístit alespoň 10 cm pod zem, kvůli bezpečnosti. |
Výběr konkrétního typu nízkonapěťového systému. Existují totiž dva, 12- a 24voltový. Který bude ten pravý? To záleží na velikosti rozvodů. Jestliže je mezi zdrojem a světlem vzdálenost do 10 m, postačí 12V systém. Pokud je instalace rozsáhlejší a složitější, vzdálenosti jsou více než 10 m, sáhněte po 24V systémech. „Kdybyste použili na delší vzdálenosti 12 V, světýlka by svítila jen slabě, nebo možná vůbec,“ uvádí Petr Kovář, odborník z oblasti elektro. Na vodiči totiž dochází k velkému úbytku napětí. |
Jedna zásuvka, trafo a světýlka
Základem nízkonapěťového zahradního osvětlení je zásuvka na 220 V. Na tu se připojí trafo, které zredukuje napětí na požadovaných 12/24 voltů a ze kterého se rozvádějí kabely dál po celé zahradě. Trafo se umístí hned vedle elektrické zásuvky, aby zahrada nebyla zbytečně prošpikovaná 220 V kabelem. Ideální je umístit ho do země, volně ložená krabička by nevypadala hezky.
„Elektrické trafo je vodotěsné, ale nezkoušejte to,“ radí Zlatko Slebodník z Hornbachu.
Na nízkonapěťový systém zahradního osvětlení lze napojit jen světla určená pro napětí 12 nebo 24 V. Přičemž se nemusíte bát ani umístění v blízkosti vody, abyste nasvítili třeba bazén nebo fontánu.
„Díky jednoduchému utěsněnému spoji přes gumičku nehrozí probíjení,“ vysvětluje Zlatko Slebodník.
Celý systém pak můžete ovládat pomocí časovače, který se napojí na 220voltovou zásuvku před trafo. Časovač tak přesně spouští a vypíná trafo podle nastavených instrukcí. Dobrým řešením je také soumrakový senzor, který osvětlení zapne v okamžiku, kdy se začne stmívat.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.