Článek
V oblasti zabezpečení domácnosti před únikem jedovatého oxidu uhelnatého z topných zařízení mají Češi stále ještě mezery. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Resideo Technologies, který byl proveden v průběhu srpna 2022 jako součást edukační kampaně „Udělejte z domova bezpečné místo“.
Průzkum mj. odhalil, že 65 % obyvatel České republiky má doma zařízení, ze kterého může unikat CO. Jsou to topidla, která spalují plynná, kapalná či tuhá paliva. Jde tedy zejména o plynové trouby a kotle, krbová kamna, krby, grily. Mohou to ale také být výfukové plyny od automobilu v garážích.
Byt v paneláku vyhřívali svíčkami a grilem, přiotrávili se oxidem uhelnatým
Takřka tři čtvrtiny dotázaných (74 %) si tento fakt uvědomují a 62 % lidí dle svých slov provádí pravidelnou kontrolu těchto zařízení. Téměř polovina Čechů se však domnívá, že u nich doma nemůže oxid uhelnatý unikat, a 25 % lidí si dokonce myslí, že by unikající plyn ucítilo.
Podobně zneklidňující množství dotázaných (26 %) uvedlo, že nepodniká žádné kroky vedoucí k zabezpečení proti otravě CO. Jen pětina lidí pak má doma detektor oxidu uhelnatého.
Neviditelný zabiják
Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování a je to plyn lidskými smysly nerozpoznatelný. Při úniku může otrávit osoby v celé budově. Proto se mu říká neviditelný zabiják. V České republice jsou ročně zaznamenány stovky případů otravy, z nichž desítky končí fatálně.
Se započatou topnou sezonou, jejíž průběh je v mnoha domácnostech navíc kvůli zdražení energií nejistý, hrozí podle odborníků riziko, že lidé začnou kromě klasického vytápění využívat i alternativní zdroje a začnou ve větší míře spalovat dřevo, uhlí i další materiál. Tam všude ale hrozí nebezpečí nedokonalého spalování a tím i následné otravy.
Velmi rizikové je v této souvislosti, pokud se majitelé rozhodnou „oprášit stará, již dlouho neužívaná kamna“ a začnou jimi topit bez předchozí revize.
Komíny čeká náročná sezona. Víte o nich vše?
Rizikovým okamžikem může být rovněž pořízení nových kamen a jejich neodborné připojení ke stávajícímu komínu.
„Pokud víte, jaká kamna komín využívala, nejjednodušší bude pořídit kamna podobných parametrů. Jestliže se rozhodnete použít kamna odlišná než ta, pro která byl komín určen, bude nutné poradit se s odborníkem, který spočítá a ověří, zda je připojení kamen ke stávajícímu komínu možné, nebo je nutná jeho úprava. V případě úpravy komína se pak nevyhnete ani nutné revizi,“ doporučuje Petr Tichý, specialista sítě prodejen Hecht. (Doklad o provedené revizi pak stoprocentně bude chtít například v případě požáru pojišťovna.)
Čím si doma zatopit, čtěte také zde: |
---|
Kachlové krby a kamna se hodí na chalupu i do moderního interiéru |
Krby reprezentují moderní vytápění |
Co nabízejí tradiční kachlová kamna |
„Každoročně zaznamenáváme v Česku několik případů otravy oxidem uhelnatým. Většinou se jedná o velice smutné osudy, nezřídka končící úmrtím. Například loni v Praze a před lety v Pardubicích došlo k otravě hned několika členů jedné domácnosti, pražský případ dopadl vcelku dobře, pardubický skončil tragicky. Oxid uhelnatý je tichý zabiják, není vidět, není cítit a příznaky otravy bývají nespecifické, často zpočátku špatně rozpoznatelné a mohou velice rychle (v řádu minut) přejít do ztráty vědomí, zástavy dechu, úmrtí,“ sdílí svou zkušenost urgentní lékař Marek Dvořák.
Kromě pravidelného servisu je důležitý také detektor CO
„Prevence je přitom velice snadná a oproti ceně života prakticky zadarmo – jde o pravidelné revize, správné větrání, funkční detektory,“ dodává lékař.
Pravidelné revize topidel a kouřovodů by měly být samozřejmostí, u mnoha z nich frekvenci přesně stanovuje legislativa.
Pravidelné větrání v domácnostech se spotřebiči spalujícími plyn či pevná paliva je druhou samozřejmostí. Vybavení takových domácností detektorem CO už takovou samozřejmostí není.
Inteligentní domácnost lze nově ovládat i pomocí televize
Tyto drobné přístroje lze přitom pořizovat jak v autonomním provedení (pouze jako samostatný detektor), tak jako součást systému chytré domácnosti. V takovém případě jej lze připojit do systému jako další zařízení, které v případě problému vyšle signál a majitel může být okamžitě informován prostřednictvím mobilní aplikace atd.
„Detektor oxidu uhelnatého je jedním z nejjednodušších a nejspolehlivějších způsobů, jak se chránit před rizikem otravy a vzhledem k jeho ceně jde o zařízení, které si může dovolit každá domácnost. Doporučuji vybírat zařízení, které je certifikováno pro použití v rámci celé EU a které má již ve standardu desetiletou záruku na senzory a životnost baterie,“ radí Stanislav Prokeš z Resideo.
Detektor navíc disponuje vizuální signalizací pro neslyšící a nedoslýchavé a lze jej jednoduše instalovat kdekoliv. Majitel si jej tak může brát s sebou například na chalupu, ale třeba i do hotelu nebo kamkoliv, kde je únik CO možný.