Článek
Pokud po umytí nádobí nalézáme na jeho povrchu bílé skvrny, neustále odstraňujeme vápenaté usazeniny v rychlovarné konvici, vnímáme, že usazeninami trpí sanita v koupelně, měli bychom se poohlédnout po změkčovačích vody.
I několikamilimetrová vrstva vodního kamene snižuje účinnost spotřebiče nebo tepelného zařízení o desítky procent. Tím rostou náklady na jejich provoz, nemluvě o krácení životnosti.
Volbu typu změkčovače v podobě úpravny vody pečlivě zvážíme s ohledem na míru její tvrdosti.
Úpravny vody
Změkčit vodu lze chemickým procesem pomocí soli. Úpravnu instalujeme nejlépe u místa vstupu vody do domu nebo tam, kde ji potřebujeme, např. před ohřívač vody či jiný spotřebič.
Nádrž/kabinet úpravny obvykle tvoří silně kyselý katex, změkčovací pryskyřice, v sodíkové formě. Systém se napojí do elektrické sítě a pravidelně potřebuje doplňovat solnou náplň. Solanka vzniklá procesem končí v odpadní vodě.
Změkčovače bez soli spočívají ve fyzikální úpravě vody, fungují bez přívodu elektřiny. Většinou výrobci využívají speciální magnetické pole bránící tvorbě vodního kamene přeměnou krystalické struktury vápenatých, hořečnatých sloučenin a ostatních minerálů. Rozbitím struktury vzniká podstatně jemnější mikroskopický kal, který je odplaven společně s vodou.
U všech úpraven vody musí být uvedeno, jaký průtok v m3 za hodinu zvládnou a maximální teplota protékající vody.
Některé firmy nabízejí modely určené zvlášť pro studenou vodu a zvlášť pro teplou vodu. Důležité pro nás jsou i další údaje: spotřeba energie, způsob připojení k potrubí, postup obsluhy a péče.
Ochrana spotřebiče
Ceněnými bojovníky s vodním kamenem jsou čisticí prostředky jako ocet s vodou, případně ocet a soda, z nichž lze vytvořit pastu. Samozřejmě existuje mnoho pracích a čisticích prostředků doporučovaných výrobci, včetně povrchů koupelnové sanity speciálně upravených tak, aby na nich minerální kapičky neulpívaly.
Žijeme-li v regionu s velmi tvrdou vodou, volíme raději spotřebiče, které si s ní lépe poradí. V myčce používáme mycí tablety na nádobí, spotřebič má také změkčovač se zásobou soli, která zabraňuje usazování vodního kamene a kterou musíme doplňovat.
Myčka pravidelně změkčovač proplachuje. Pračce pomáhají tablety nebo prášky často doporučené výrobcem, některé prací přípravky změkčovače dokonce obsahují.
Vodnímu kameni snáze odolává rychlovarná konvice s topným plochým dnem, které ošetříme tekutým odvápňovačem nebo roztokem vody a octa, eventuálně vodou s trochou kyseliny citronové.
Trh nabízí také filtrační konvice se speciálními filtračními patronami na jemné změkčení vody. Pozor! Nezaměňujme je s druhem filtračních konvic, které odstraňují pouze chlor nebo mají zvýšenou kapacitu na odstranění těžkých kovů.
Zjišťujeme kvalitu |
---|
Používáme-li vodu ze studny, necháme provést její odborný rozbor, a to nejen z hygienických důvodů. Kromě přesného zastoupení minerálů totiž odhalí i přítomnost virů a bakterií. |
Když využíváme vodu z veřejné vodovodní sítě, ověříme její tvrdost u dodavatelské vodárenské firmy. |
Na internetu lze najít mapu kvality vody ČR, včetně těch lokálních. |
Anketa
Co se vyplatí vědět
- Tvrdost vody určuje obsah v ní rozpuštěných nerostů, nejčastěji vápenatých a hořečnatých iontů.
- Změkčování vody je vžité označení pro odstraňování/snížení kationtů vápníku a hořčíku z vody či pro změnu jejich struktury.
- Snížení tvrdosti vody je výhodné z užitného hlediska. Úpravnou změkčená voda vyhovuje praní, mytí i spotřebičům.
- Výrazné odstranění vápníku může v dlouhodobém horizontu ovlivnit acidobazickou rovnováhu organismu, který vodu přijímá.