Článek
Pokud byste chtěli pětistovku hliněných mrakodrapů, ve kterých se dodnes bydlí, spatřit na vlastní oči, museli byste vyrazit do Jemenu, do údolí Hadramaut, jehož název se běžně překládá jako „přichází smrt“. Pustina, která je větší než celé Česko, se v létě mění v rozpálenou výheň. Spalujícímu slunci se nedá utéct a vyrazit sem za poznáním v tuto část roku je bláznovství.
Hadramautské údolí bývalo součástí stejnojmenného království a Šibam jeho hlavním městem. Podle historických pramenů už od 4. století. Hliněné mrakodrapy, které jsou mimochodem nejstarší na planetě, ale vznikly až ve století šestnáctém – jako ochrana před nájezdy beduínů a před velkou vodou, která se čas od času údolím prohnala.
Přečtěte si o tom, kam všude můžete vyrazit v lednu: Kam v lednu? Za exotikou! Ceny exotických zájezdů padají i o desítky tisíc korun
Stavební materiál? Nepálená hlína!
Dnes v Šibamu stojí asi pětistovka mrakodrapů. Část jich je původních, část vznikla znovu, na první pohled ale novější budovy od těch původních nepoznáte, protože tu platí výnos, podle kterého musí být nová stavba přesnou kopií stavby předchozí. A shodovat se musí jak výškou, tak počtem oken i dveří a jejich umístěním. Žádné novoty, žádné moderní materiály, ale stejně jako před staletími jen nepálená hlína.
Nutno ale podotknout, že už před staletími byl Šibam moderním městem, které svou úrovní předběhlo tehdejší evropské metropole. Tady už v 16. století vzniklo pravidelné pravoúhlé uspořádání ulic. Ty byly navíc všechny dlážděné a naprostým standardem byla i kanalizace – vedoucí dokonce i z horních pater zdejších mrakodrapů.
Byl jednou jeden dům
Domy v Šibamu mají obvykle pět až deset pater a všechny bez výjimky jsou postavené z nepálených cihel. Jeden dům tady obvykle obývá jedna rozvětvená rodina a důležitost jejích členů se pozná podle toho, jak vysoko v domě žijí. Čím vyšší patro, tím váženější člen. Platí, že přízemí je často vyhrazené domácím zvířatům.
Jemen sousedí se Saúdskou Arábií. Přečtěte si o ní víc: Saúdská Arábie: Tam, kde leží hrob biblické Evy nebo arabské Stonehenge
Šibam tedy není žádný mrtvý skanzen. Naopak. Za hradbami, které město objímají a které narušuje jen jediná vstupní brána, žije dnes asi sedm tisíc obyvatel. Kromě vysokých domů tu stojí i několik mešit (z nichž jen jednu postavili z cihel pálených), školy, obchody, nemocnice…
Na seznamu UNESCO
Šibam dříve chátral, hliněné domy se drolily a tvrdou ránu městu zasadila i veliká povodeň v roce 1982. Ve stejném roce se ale Šibam stal součástí světového dědictví UNESCO. S tím šly ruku v ruce rostoucí počty turistů, kteří sem začali jezdit, a peníze od mecenášů, které sem proudí. Teď se tedy daří držet místní výškové budovy v přijatelném stavu.
Jako turisté zaplatíte u vstupní městské brány drobný poplatek a pak už můžete bloumat místními uličkami, které lemují sedící a kát žvýkající muži. Přímo ve městě obvykle nepotřebujete ani průvodce, oblast Šibamu je pro turisty celkem bezpečná. Nezapomeňte ale na to, že do místních mešit se nepodíváte – ty jsou pro nemuslimy přísně zapovězené.
Sousední Omán má turistům také co nabídnout: Omán: Projděte se po největším koberci světa nebo prožijte tajuplnou noc v poušti
Inzertní sdělení: Poznejte Arabský poloostrov!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a Střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:
Vydejte se do země, která fascinuje svými památkami i kulturou. Dva týdny ve „Šťastné Arábii”, dva týdny v jiném světě. Vydejte se na unikátní poznávací zájezd!
Dvanáct dní na cestě. Okruh neznámou pouštní zemí s řadou památek, zemí, kde příroda ukazuje svoji krásu v přímém kontrastu s luxusem měst. Podívejte se na plán cesty!
Vyberte si hotel podle vašeho gusta, sbalte kufry a odleťte třeba už příští týden! Dubaj je fascinující, plná rekordních staveb, kuriozit, ale i luxusu.
Přečtěte si dále:
Přečtěte si také o Voňavém přístavu, o plážové dovolené v Kambodži nebo o Ďábelských ostrovech. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky
Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán
Anketa
Obecně k Jemenu
Jak už z článku vyplynulo, Šibam je jednou z největších atrakcí Jemenu. Tato země leží na jihu Arabského poloostrova, sousedí s Ománem a Saudskou Arábií a omývají ji vody Rudého a Arabského moře.
Hlavním městem je San´a, většina obyvatel vyznává islám. Místní klima je velmi horké a suché.
Pro cestu do Jemenu je potřeba vízum. Do roku 2010 bylo možné ho vyřídit přímo na letišti v hlavním městě Jemenu, aktuálně je ale třeba vízum vyřídit už na velvyslanectví Jemenu v Praze.
Ač je Jemen stát ležící na Blízkém východě, aktuálně tu pro turisty nejsou žádná bezpečnostní rizika. Před cestou je ale dobré aktuální situaci prověřit třeba na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.