Článek
První slova většiny návštěvníků těchto nejdivnějších muzeí světa jsou: „Pane Bože, proč?“ A většina z nich nebude po prohlídce všech exponátů o nic chytřejší. Na celém světě je nespočet podivínů, jejichž životním posláním je vytvářet opravdu šílené sbírky divností. Podívejte se s námi na nejdivnější muzea světa.
Muzeum špatného umění. Tak špatné, že to musíte vidět
Když se americkému starožitníkovi dostal do rukou jeden opravdu ošklivý obraz, nevyhodil ho. Řekl si, že je tak špatný, že ho musí ukázat svým kamarádům. Stala se z toho tradice a Scott Wilson založil v Massachusetts Muzeum špatného umění.
Najdete tu kýč všeho druhu i obrazy, za které by se nemusela stydět vaše pětiletá dcerka. Když byl v roce 1996 ukraden jeden obraz, muzeum slíbilo jeho nálezci odměnu ve výši 6 dolarů.
Tři zlaté vlasy dědy Vševědy a dalších 16 tisíc vzorků
Muzeum vlasů v tureckém Avanosu si překvapivě nezaložil kadeřník, ale hrnčíř. Ze svého sklepa ho vytvořil poté, co dostal od své přítelkyně loknu vlasů na památku. Jeho zákaznice, když se o téhle srdcervoucí historce dozvěděly, začaly mu také dávat svoje vlasy. A tak v muzeu najdete asi 16 tisíc vzorků ženských vlasů, včetně popisků se jmény a adresami každé z dárkyň. Děsivé? Jen trošku. Čtěte dál!
Přitvrzujeme: Anatomické podivnosti a patologické vzorky
Pokud vám vlasy přijdou divné, rozhodně zapomeňte na návštěvu Mütterova muzea ve Filadelfii. V budově lékařské fakulty to voní formaldehydem a ve skleněných lahvích tu plavou věci jako je dvouhlavé tele nebo nejrůzněji zmutované lidské zárodky. Mezi exponáty ale nenajdete jen děsivé záležitosti jako stěny lebek netradičních tvarů nebo tvář muže s rohem jednorožce, ale i opravdové nechutnosti.
Zajímavosti, rekordy, kuriozity...
- V Dubaji staví Tádž Mahal, čtyřikrát větší než originál. Bude v něm luxusní hotel
- Ikony USA: Poznejte Mt. Rushmore i Southfork, ranč Ewingů ze seriálu Dallas
- Obří ruská kola: Největší je v Singapuru, v Melbourne málem spadlo. Podívejte se
- Slavné stadiony: Kde se fandové prali o modrá sedadla a proč se umíralo v Moskvě
Muzeum penisů: 900 exponátů, 20 mužských
Ještě nejsme u konce – seznam nejdivnějších muzeí světa by nebyl kompletní bez slavného islandského Muzea penisů. V Húsavíku mají 900 exponátů penisů zvířat a dokonce i 20 lidských. Doslova „největším“ kouskem je 170 centimetrů dlouhý penis vorvaně tuponosého, v muzeu je ale možné vidět i lampu z varlat nebo další věci, které nejen v mužských návštěvnících vzbuzují svíravé pocity v podbřišku.
Tasemnice dlouhá 9 metrů. Tohle nechcete vidět
Muzeum parazitů v japonském Tokiu sází na lidskou zálibu v hnusu. Málokdo by věřil, jak dlouho člověk s permanentním šklebem odporu dokáže sledovat věci jako nejdelší (9 metrů) tasemnici, která kdy byla z lidského těla vytažena, nebo různé orgány prolezlé červy.
Kromě samotných exponátů tu najdete i hodně informací a dokumentů o parazitech všeho druhu a ve zdejší laboratoři si můžete některá zvířátka prohlédnout v akci.
Plnou parou vpřed! První vibrátor byl na parní pohon
Zatímco dámy se v muzeu penisů skvěle baví a pánové trnou, v muzeu vibrátorů v San Francisku to bude obráceně. Muzeum s více než 30letou historií mapuje asi 150 let od vzniku prvního vibrátoru. Tím je unikátní kousek na parní pohon, který byl patentován jako fyzioterapeutická pomůcka. V muzeu najdete erotické pomůcky až z počátku 20. století, které svým vzhledem připomínají spíš kuchyňské náčiní.
Psychiatrické muzeum: Obraz z věcí, které jsme spolkla
Když se řekne „psychiatrické muzeum“, nezní to zase tak hrozně. Čekáte nějaké ty rekonstrukce odpudivých psychiatrických postupů, fotky bláznů, děsivé nástroje. A tohle všechno také ve State Lunatic Asylum No. 2 v americkém Missouri dostanete. Navíc ale celou expozici strašidelné psychiatrie doplňují umělecká díla pacientů. Někdy jde o nevinné obrázky s dětskou duší, ale někdy o mozaiku ze všeho, co vyndali z žaludku ženy, jež trpěla chronickým nutkáním polykat různé věci. Kdo mozaiku udělal?
Mumie kam se podíváš. Noční můra naživo
Mexické Huanajuato ukrývá děsivou sbírku mumií. Unikátní muzeum, jehož podobnou verzi najdete třeba v italském Palermu, sestává výhradně z mumií – od starců po novorozeňata. Jde o těla lidí, kteří zemřeli při epidemii cholery v roce 1833 a jejichž pozůstalí neměli peníze na vlastní hrob.
Celé muzeum je de facto otevřený hromadný hrob, osvětlený reflektory. V italském Palermu jsou mumie dokonce oblečené ve svých nejlepších šatech, takže výsledný dojem je ještě děsivější.
Mrazit vás bude i při pohledu na podvodní sochy: Cancún: Tajemné podvodní město duchů, mayské památky i nejluxusnější letovisko
Muzeum záchodů
Bílá keramika? Kdepak – v muzeu záchodů v indickém Dillí se přesvědčíte o tom, že i záchod může být umělecké dílo. Nejrůznější tvary, barvy a materiály zdejších exponátů tu inspirují studenty designových škol, cílem muzea je hlavně šířit v Indii hygienickou osvětu. Muzeum zachycuje celý vývoj záchodové historie – najdete tu nejen samotné toalety, ale i různé hygienické doplňky s tím spojené. Před návštěvou muzea si ale pro jistotu odskočte doma – zorientovat se v množství toalet není legrace!
Inzertní sdělení: Vydejte se do světových muzeí!
Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Asii, Severní, Jižní a střední Ameriku, Tichomoří a Afriku vybírá z nabídky poznávacích zájezdů:
New York, to není jen blikající Times Square a socha Svobody – najdete tady i několik opravdu dobrých muzeí! Vydejte se do města, které nikdy nespí!
Vydejte se na úžasný eurovíkend do jedné z nejslavnějších galerií světa! Objevte stylovou atmosféru Petrohradu a jeho známé památky a unikátní stavby.
Vydejte se do země ledu, kde se snoubí božská příroda, divoké gejzíry a sopky s unikátní islandskou kulturou. A když vám zbyde čas, zajděte se podívat do muzea penisů v Húsavíku!
Přečtěte si dále:
Přečtěte si také o cestě do podzemí, o ikonách USA nebo o obřích ruských kolech. Přehled všech článků najdete na hlavní stránce rubriky
Autor: Viola Kratochvílová a ESO travel
Anketa
Jaká jsou nejlepší muzea světa?
- Louvre – Paříž, Francie
- Hermitage – Petrohrad, Rusko
- British Museum – Londýn, Velká Británie
- Metropolitan Museum of Art – New York City, USA
- National Gallery – Washington D.C., USA
- Uffizi Gallery – Florencie, Itálie
- The Egyptian Museum – Káhira, Egypt
- The Rijksmuseum – Amsterodam, Nizozemí
- Kunsthistorisches Museum – Vídeň, Rakousko
Přečtěte si o jednom z nejslavnějších muzeí světa: Co ukrývá Ermitáž? Desítky koček v podzemí a sbírky cennější než ty v Louvru