Článek
Moderní vysavače nabízejí pohodlí, výkon i zdravý vzduch. Při jejich nákupu ale dáváme pozor, zda skutečně plní všechny funkce, které slibuje výrobce. Obvykle se totiž lákavé vychytávky vyskytují jen u některých, spíše dražších výrobků z produktové řady.
Ruční vysavač
Uplatní se především na malém prostoru v domácnosti a v autě. Při nákupu se zajímáme, zda je třeba v průběhu sání držet tlačítko chodu (z čehož bolí prsty).
Důležité také je, aby vysátá špína nezapadala do těla přístroje a abychom bez problémů zvládli odnětí sběrné nádoby a čištění přístroje. Ne u každého typu nás nadchne doba dobíjení v porovnání s dobou, po kterou můžeme vysávat. Některé typy zvládnou i mokré sání a nabízejí sadu praktických nástavců.
Cena levnějších typů ručních vysavačů, většinou akumulátorových, začíná na 500 Kč.
Podlahový tyčový vysavač
Jeho výkon odpovídá běžnému vysavači, lépe se s ním ale čistí závěsy a stropy. Jednotlivé typy se od sebe liší způsobem napájení a filtrací.
Většina přístrojů stojí i bez podepření, některé typy volbou nástavce změníme na leštič podlahy, jiné osvětlují vysávanou plochu, v dalších lze použít prachový sáček i sběrnou nádobu.
Cena startuje na částce kolem 1300 Kč, záleží na funkcích, jaké vysavač nabízí.
Robotické přístroje
Lidem s omezenou pohyblivostí se vyplatí investovat do robotického vysavače, ovšem nejlépe v případě, že domácnost má hladkou podlahu. Zejména levnější typy si málokdy poradí třeba s kabely, drobnými překážkami a jemným prachem na podlaze.
Dostane se pod pohovku i pod skříně na vyšších nohách (minimálně 10-15 cm), některé typy zvládnou i rohy místnosti a prostor těsně podél stěn. Při nákupu chtějme vědět sací výkon přístroje, nejlepší je nechat si přístroj předvést.
Příjemné na robotickém vysavači je, že stačí stisknout tlačítko a pustí se do úklidu, aniž bychom s ním manipulovali. Baterie dražších typů vydrží až tři hodiny, pak se přístroj sám zasune do nabíjecí stanice. Vysavač lze načasovat tak, aby se sám v konkrétním čase pustil do práce. Díky čidlu se dražší přístroj orientuje v prostoru, překonává i prahy, pojistka zabrání pádu v případě, že dojede na konec podesty schodiště.
Cena se pohybuje od 1700 Kč až do 15 000 Kč. Na trhu jsou ale i dražší modely.
Centrální vysavač
Výrazně usnadní úklid ve vícepatrových domech. Centrální vysávací jednotka je umístěna v garáži, dílně nebo v technické místnosti. Ve stěnách domu nebo v podlaze jsou pak uložené hladké plastové trubky.
V každém podlaží domu je jedna vysavačová zásuvka (nebo i více). Jedinou součástí, s níž pracujeme, je lehká vysávací hubice (až 10 m dlouhá), kterou vytahujeme ze zdi.
Centrální vysavače převyšují sací výkon běžných přenosných vysavačů (díky konstrukci turbíny, ne za cenu vyšší spotřeby energie), nevíří prach a alergeny.
Cena za sací jednotku je 15-20 000 Kč. Za příslušenství zaplatíme 3-5000 Kč, podobně jsou na tom rozvody. Na druhou stranu výrobci minimalizují cenu za montáž a někteří na vysavačovou jednotku nabízejí záruku 25 let, na příslušenství a hadice pak 5 let.
POZOR! Vyhláška EU zakázala od 1. září 2014 vyrábět vysavače s příkonem nad 1600 W. Od roku 2017 se přestanou vyrábět ty s příkonem nad 900 W. Zároveň budou vysavače povinně označeny energetickými štítky.
Šance pro alergiky |
---|
Užitečná pro domácnosti s alergiky je UV-C dezinfekční lampa, která představuje nejmodernější způsob dezinfekce bez použití chemikálií. Ničí bakterie, viry, plísně, alergeny a dokonce i pachy. Zabrání roztočům v jejich dalším rozmnožování. Cena začíná na 1690 Kč. |
Co je hepa filtr |
HEPA filtry se u sáčkových vysavačů umisťují jako poslední z filtrů. Mají za úkol zachytit ty nejjemnější částečky (prach, pyly, spory plísní, výkaly roztočů nebo cigaretový kouř), které prošly předcházejícími filtry. Ve vysavačích se používají filtry do třídy 13. Zachycují i ty nejjemnější mikročástice. Nejlevnější HEPA filtry jsou za 50 Kč. |
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.