Článek
Nedostatek místa a ubytovacích kapacit trápí nejednu vysokoškolskou kolej, a proto se studenti pražského ČVUT rozhodli vytvořit nástavbu jedné z nich. Svou pozornost zaměřili na kolej Větrník (přesněji Na Větrníku) Univerzity Karlovy na Praze 6.
Mladí architekti a designéři pracující pod vedením profesora Jana Tywoniaka z Fakulty stavební ČVUT vytvořili návrh prefabrikované nástavby, která má rozšířit kapacity objektu.
Po dokončení by mělo vzniknout ubytování pro dalších 70 studentů, přibydou ovšem i společné prostory.
Základním smyslem díla bylo vymyslet takové řešení, které by bylo použitelné i na dalších místech a budovách.
Aby mohl být projekt přihlášen do soutěže vyhlašované americkým ministerstvem energetiky, musel splňovat základní zadání, kterým bylo vytvořit inovativní, trvale udržitelný objekt, jenž získává energii z obnovitelných zdrojů.
Udržitelné, energeticky nenáročné řešení
Zadání české dílo zcela odpovídá. Základním stavebním materiálem je dřevo, k izolaci posloužily dřevovláknité desky.
Jádrem energetického řešení jsou fotovoltaické panely s bateriovým úložištěm, tepelné čerpadlo vzduch-voda a nucené větrání s rekuperací tepla a vlhkosti. Větší tepelnou izolaci shora zajišťuje zelená střecha.
Čeští studenti usilují o vítězství v prestižní soutěži. V Buštěhradě vyroste Firstlife
Ačkoli základní návrh počítá s vytvořením nástavby na budově kolejí v Praze 6, pro potřeby soutěže bylo třeba vytvořit její plně funkční výsek v poměru 1:1 k originálnímu dílu, ten postavit zde v Česku a pak jej rozmontovat, převézt do Wuppertalu na půdu Solárního kampusu a tam jej znovu zkompletovat.
To vše se naštěstí podařilo, a tak české dílo mohli zájemci obdivovat během červnové výstavy, kde byly představeny i stavby ostatních 14 týmů z celého světa.
Na konci měsíce si pak čeští studenti vyslechli závěrečné hodnocení poroty soutěže, která jim udělila 12. místo v celkovém pořadí. V kategorii pohodlnosti řešení nazvané Comfort ovšem jejich stavba měla třetí nejlepší výsledek.
Studentský soutěžní dům je obrostlý zelení a pracuje se stejnosměrným proudem
Konec? Ne!
Už následující den po vyhlášení výsledků soutěže předali zástupci českého týmu své dílo představitelům Bergische Universität Wuppertal jako příspěvek do právě vznikající laboratoře LivingLab. Na její půdě budou odborníci z wuppertalské univerzity koordinovat minimálně další tři roky společné výzkumné aktivity se zástupci autorských týmů.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.