Článek
Plánování kuchyně v interaktivním prostředí zohlední limity místa a inspiruje k řešením. Pomůže s ním odborník ve specializované prodejně, zvládneme ho i doma u počítače.
Vycházíme přitom z rozměrů a možností místnosti i z nabídky firmy, kterou rozšiřuje řada vzájemně kombinovatelných předdefinovaných dílů/modulů z různých řad kuchyní v rozličných variantách, materiálech a barvách. A to i pro případy volného spojení s obývací či jídelní částí ve shodném stylu.
Během pár minut získáme 3D grafický návrh podle našich nároků, někdy i včetně nákupního seznamu a orientační ceny. Uložený koncept lze dodatečně upravovat. Po vytvoření 3D finální verze přistoupíme k nákupu v reálném světě.
Pracovní trojúhelník
Některé kuchyně jsou výsostným teritoriem kuchaře za zavřenými dveřmi, v jiných rodina společně tráví většinu času. V každém případě uvědomění si rodinných zvyklostí a nejčastěji připravovaných pokrmů usnadní výběr varného centra, počtu a typu chytrých spotřebičů, rozmístění potřebného nábytku, odkládacích míst a osvětlení.
Chaotickému pohybu po kuchyni by měl kuchaři či kuchařce zabránit tzv. pracovní trojúhelník. Je to organizace tří nejfrekventovanějších zón, a to pro skladování (chladnička, spíž), mytí (dřez) a vaření (sporák, trouba, vestavné chytré spotřebiče). To vše má být propojené do co nejmenší plochy, plynule navazující bez překážek.
Mezi jednotlivými body/zónami by nemělo být více než šest metrů a méně než 90 cm. V opačném případě se budeme při vaření cítit stísněně, nebo se naopak příliš naběháme.
Komfortní tvary a míry
Tvar kuchyně vychází z velikosti prostoru, polohy dveří a oken. Nejjednodušší dispozicí je rovná a poté rohová kuchyňská linka. Hodí se do menších prostor, využijeme-li stěnu i roh od podlahy po strop, tím lépe.
Kvalitní pracovní deska musí být odolná i krásná
Oblíbená je i paralelní verze, kdy jsou naproti sobě dvě rovná uspořádání, jedno k přípravě pokrmů, protilehlé ke skladování. Kuchyně ve tvaru písmene U a s poloostrůvkem zaujímají tři stěny.
Samostatný ostrůvek vynikne ve větší místnosti, kde může sloužit k optickému oddělení kuchyně od obývací části. Má-li vhodné míry, poslouží i v garsonce.
Výška pracovní desky musí být pohodlná tomu, kdo nejvíce vaří. Kuchař by se neměl hrbit ani si stoupat na špičky. Průměrná výška pracovní desky v kuchyni je 91 cm, platí však, že lokty rukou by s deskou měly během činnosti svírat pravý úhel.
Dřezy a baterie můžete dokonale sladit
Pracovní plocha pro dřez je ideálně vyvýšená, umožní dosáhnout na dno dřezu bez hrbení. Pod dřez situujeme myčku nádobí.
Naproti tomu je níže položená varná plocha – optimálně 25 cm pod loktem – komfortní, zároveň vidíme do hrnců.
Hloubka spodních skříněk a přípravné desky by měla být alespoň 60 cm. V hlubších rohových řešeních pomohou výsuvy a otočné police.
Do horních skříněk na dosah ruky ukládáme často používané nádobí, výše pak slavnostní a sezonní.
Během lockdownu proměnila kuchyň v zelený ráj. Stačilo jí 29 tisíc korun
Nesmí to klouzat! |
---|
Povrch podlahy má být protiskluzový a snadno omyvatelný. Díky cenové dostupnosti i vlastnostem se využívá vinyl, který je levnější variantou jinak finančně náročných krytin, jako jsou dřevo, kámen. Vinylové podlahy v podobě vysoce odolných tvrzených vinylových dílců mají přiměřenou tvrdost a současně pruží. Nekloužou a nestudí, jsou nehlučné, nenáročné na údržbu. Neprohloupíme, ani když vsadíme na kompozit, klasickou litou podlahu, vyhýbat se nemusíme ani exotickému dřevu či domácímu druhu s impregnační povrchovou úpravou. V tomto případě už však počítáme se zvýšenou pravidelnou péčí. Trendem je glazovaná gresová dlažba s nízkou savostí vlhkosti. Gres je druh kamene, dlažba se z něj vyrábí rozdrcením na prach, který se lisuje a dvakrát vypálí při vysoké teplotě. |
Provoz šetřící oči i záda
Výsuvné police v mezeře mezi skříňkami/linkou a lednicí, zásuvkové skříňky a potravinové skříně s bezúchytovým otevíráním dvířek (push) a odpadkové koše s pedálovým otevíráním šetří záda.
Pamatujeme také na správný pohyb, neohýbáme se, ale raději si s rovnými zády dřepneme, poklekneme. Nevytahujeme se na špičkách se záklonem do výšky, vezmeme na pomoc schůdky. Nehrbíme se u přípravné desky, nelze-li jinak, posadíme se k ní atd.
Zbytečnému natahování se k vodovodní baterii zabrání vytahovací sprška. Voda teče z moderní baterie i díky aktivaci pohybového senzoru, velké páce ovládané loktem. Baterie může být zasouvací, takže pohodlně za ní otevřeme okno.
Diskrétní jsou odsavače par integrované do varné desky, horních skříněk, v nichž zbývá místo na další drobnosti, i do stropu.
Vedle centrálního osvětlení se spolehneme na cílená vestavná bodová světla na spodní ploše horních skříněk, v digestoři a dalších spotřebičích. Výhodou jsou i LED pásky lemující okraje zásuvek a usnadňující orientaci v jejich hlubších zónách.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.