Článek
K vidění jsou i obchodní domy specializované na módu a doplňky i největší tuzemské i slovenské domy výrobních a spotřebních družstev.
Návštěvník se může seznámit s tehdejšími architektonickými styly, z nichž rozhodně stojí za pozornost brutalismus. Tento trend tehdejší doby můžeme vidět na příkladu Prioru Olomouc nebo OD Kotva.
Bohatě členěné šedé či černé geometrizované fasády byly tehdy opravdu v módě. Minimum oken a maximum eskalátorů v interiéru dodávaly stavbám nezaměnitelný charakter.
K vidění je i dnes už bohužel neexistující liberecké obchodní středisko Ještěd od Karla Hubáčka a Miroslava Masáka. Stavba s různě velkými geometrizovanými částmi a pláštěm z plechu byla jedním z jasných zástupců architektury tohoto historického období. Interiér budovy byl spletitým labyrintem, který neodpovídal prodejním požadavkům dneška.
V roce 2006 tak nový vlastník nákupního střediska - nadnárodní společnost Tesco, prosadila výměr k požadované demolici a česká architektura bezpochyby přišla o jedno z cenných architektonických svědectví doby. Řadu jiných staveb naštěstí podobný osud zatím nepotkal.
Výstava připomínající tyto stavby je také přispěním do diskuse o kvalitě těchto staveb a o jejich historické hodnotě.
Projekt nabízí seznámení s objekty solitérního charakteru, ale i domy urbanisticky exponované. Návštěvníci se mohou seznámit i s nerealizovanými stavbami prostřednictvím návrhů.
Výstavu, kterou doprovodí i publikace, hostí Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Náměstí Jana Palacha 80, Praha 1, otevřeno je od pondělí do soboty od 10 do 18 hodin. Výstava trvá do 19. března.
Expozice představuje i obchodní dům Kotva či DBK od manželů Machoninových, s jejichž tvorbou se zájemce o architekturu mohl donedávna seznámit na výstavě v Galerii Jaroslava Fragnera. [celá zpráva]