Článek
„Vyhnete se tak zklamání, kdy vám designér navrhne nábytek s vymazlenými detaily, použije exkluzivní materiály, ale ve finále zjistíte, že realizace je mimo možnosti vašeho rozpočtu,“ říká Klára Nováková z firmy Le bon.
Také si tím ušetříte spoustu času a energie při hledání náhradních možností. Při samotném plánování je třeba vzít v úvahu pár základních věcí.
Rekonstrukce
Pokud rekonstruujete, nesnažte se za každou cenu zachovat stávající vývody vody a elektřiny.
Jestliže se nabízí nové logické uspořádání kuchyně, přesekání instalací se rozhodně vyplatí.
Jídelní stůl vybírejte pečlivě
Ergonomie
Ať už plánujete realizovat malou, či velkou kuchyni, je potřeba se řídit základními ergonomickými pravidly uspořádání, která představují stěžejní kritérium k vytvoření plně funkční a pohodlné kuchyně.
I když si to neuvědomujete, příprava jídla vyžaduje pevnou a neustále se opakující sekvenci pohybů. Nejprve vyjmete jídlo z ledničky, poté ho umyjete, v případě potřeby oloupete, možná nasekáte, a nakonec uvaříte.
Pohybujete se tedy mezi lednicí a skříňkami, dřezem a odpadkovým košem, varnou deskou a troubou. Je dobré mít všechny tyto oblasti uspořádané tak, aby celý proces probíhal hladce.
Důležité je, aby mezi nimi vždy existovala pracovní deska, kde mohou produkty počkat před dalšími fázemi přípravy.
Úložné prostory
Poznávacími prvky dobře navržené kuchyňské sestavy je maximální množství úložných prostor, které pomohou získat co největší plochu. Nenechávejte žádný hluchý prostor, ani centimetr bez využití.
Úložná řešení pro přehlednou kuchyni
„Například horní skříňky dotáhněte až ke stropu, pod těmi spodními využijte sokl na odkládání, kde mohou být zásuvky nebo výsuvný schůdek, kam můžete uložit plechy na pečení či pomůcky na úklid,“ dává tipy Lenka Hlaváčková Schubertová, designérka ze společnosti YIT Stavo.
Výborný je také úložný prostor za pracovní deskou. Novým trendem jsou podle Kláry Novákové zasouvací panely. Při vaření jsou zasunuté do boků, takže nepřekážejí a máte pohodlný přístup ke všem domácím spotřebičům (kávovar, mixér, gril). Niku se spotřebiči můžete snadno schovat, když je nepoužíváte.
Toužíte po kuchyni na míru? Nepodceňte plánování
S ostrůvkem, nebo bez?
Obecně se věří, že kuchyňské ostrůvky jsou určeny výhradně pro velké kuchyně. Vždycky to ale nemusí být pravda.
„Chytře navržený kuchyňský ostrůvek může být další pracovní deskou i jídelním stolem zároveň. Pokud pod něj ukryjete zásuvky či skříňky, získáte další úložný prostor navíc, třeba pro každodenní nádobí a příbory, které tak budete mít vždy po ruce,“ vysvětluje Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.
Materiál
Celkový dojem z kuchyně ovlivňuje volba materiálu. Nejčastěji se používají dřevotřískové skříňky s povrchem z lamina či fólie, další variantou jsou dvířka z masivu či s povrchem dýhovým. Nejvíce využívaná jsou však dvířka laminovaná nebo fóliová.
„Nově se objevují také nanotechnologie, tedy bezúdržbové povrchy, které výrazně usnadní práci,“ doplňuje Lenka Hlaváčková Schubertová.
Barevné sladění
V současnosti je většinou kuchyň propojená s obývákem. Slaďte proto její barevnost a styl s jeho prostorem.
Anketa
Koronavirové rozptýlení na sněhu
Dolehla na vás také nuda během neustálých uzávěrek kvůli koronavirové pandemii natolik, že jste šli nakonec řádit na sníh? Vytvořili jste něco obzvláště povedeného? Iglú, hrad, klouzačku...?
Pochlubte se ostatním čtenářům a inspirujte je! Pošlete nám fotku svého výtvoru a připište k ní pár vět na naši adresu bydleni@novinky.cz. Nejzdařilejší díla rádi představíme!