Článek
Základem je úplné vybíjení
Zatímco kvalitnější robotické vysavače bývají osazené Li-Ion (lithium-iontové) akumulátory, velké procento těchto přístrojů je osazeno starším typem akumulátorů, a to nikl-metalhydridovými (Ni-Mh) články. Ty ale trpí známým paměťovým efektem, který lze naštěstí potlačit správným formátováním akumulátoru.
Na co se zaměřit při úklidu domácnosti |
---|
Jak vybírat robotický vysavač |
Pomocníci, kteří při úklidu uleví od bolavých zad |
Centrální vysavač je ideálním doplňkem domácnosti s alergiky |
„Při prvním použití vysavače s Ni-Mh baterií doporučujeme provést prvních pět úplných nabíjecích cyklů. To znamená, že baterii v přístroji plně nabijeme, a poté ji necháme zcela vybít. Tento proces je pak vhodné opakovat alespoň jednou za čtvrt roku. Díky formátování dosáhneme maximální kapacity akumulátoru. V případě robotického vysavače to znamená i větší plochu, kterou stihne uklidit,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop, který nabízí náhradní akumulátory české značky T6 Power do různých typů robotických vysavačů.
Jak správně nabíjet
Ani po první plném nabíjení bychom neměli nechávat akumulátor vysavače nabíjet jen částečně, ale pokud možno pokaždé mu dopřát dost času k plnému nabití baterie. Všeho ale moc škodí.
„Bateriím neprospívá ani dlouhodobé přebíjení. Pokud neplánujeme zařízení používat déle než týden, je nejlepší vysavač odpojit z nabíječky. Samozřejmě, jsou robotické vysavače, které tento úkon zvládnou automaticky samy,” upozorňuje produktový manažer společnosti Samsung Tomáš Brida, jenž má na starosti sekci vysavačů.
Ideální je pokojová teplota
Akumulátorům nejlépe vyhovuje běžná pokojová teplota, prospívat budou dobře v rozmezí od 10 do 30 °C. Majitelé tento fakt ale někdy přehlédnou a nabíjecí stanici umístí v blízkosti přímých zdrojů tepla, tj. u topení.
V létě to nevadí, ale v zimě je to problém. Jiní naopak mají ve zvyku vysavač v době, kdy jej nepoužívají, uklízet do nevytápěných místností. Opět, v létě to nevadí, ale v zimě nastává problém.
Co dělat, když jej nebudeme delší dobu potřebovat
Pokud víme, že vysavač delší dobu nebudeme používat, je třeba akumulátor z přístroje vyjmout a uložit jej zvlášť, na suchém místě s teplotou od 15 do 20 °C. Každé 3 měsíce je potřeba jej pak plně vybít a nabít, aby nedošlo k jeho tzv. podvybití.
Bateriím rovněž škodí dlouhodobé skladování ve vybitém stavu. Pokud plánujeme zařízení nepoužívat déle než půl roku, je ideální, pokud je v něm baterie nabitá na 50-80 % kapacity. V každém případě skladování bez použití delší než dva roky bateriím neprospívá, dodává odborník.
Jak vybírat robotický vysavač
Kdy je čas dát si sbohem
Ani správná péče však bateriím nezaručí nesmrtelnost. „Baterie Ni-Mh ztrácí kapacitu zhruba po dvou letech, pokud přístroj používáme denně. Akumulátor totiž vydrží 500 až 700 nabíjecích cyklů, poté se začne jeho kapacita snižovat. Pokud chcete, aby váš vysavač pracoval stále stejně kvalitně, je nutné baterii jednou za čas vyměnit,“ říká Radim Tlapák.
„Nejjednodušší je vybírat novou baterii dle značky a modelu robotického vysavače, do nějž je určena. Případně přímo na staré baterii najdete na štítku označení typu baterie. U nového akumulátoru je vždy nutné zachovat hodnotu výstupního napětí, které je udáváno ve voltech,“ doplňuje.
Výrazně lepší výdrž mají akumulátory typu Li-Ion. „Konstrukce Samsung baterií se zaměřuje na dlouhou životnost a výdrž a počítá se s různým způsobem zacházení ze strany zákazníka (v rámci běžného používání). Standardně poskytujeme záruku 6 měsíců na baterie, avšak samotná životnost je mnohem delší. Po 500 nabíjecích cyklech mají stále více než 70 % kapacity,” uvádí Brida.
V každém případě je výměna baterie v robotickém vysavači zpravidla snadná, a majitel ji proto zvládne sám doma, bez nutnosti návštěvy servisu.
Anketa
Vánoční přehlídka adventních věnců našich čtenářů
Také si rádi navozujete příjemnou dobu očekávání vánočních svátků zapalováním svíček na svém adventním věnci? Patříte dokonce k těm, kteří si jej nejprve sami vyrobili?
Pokud ano a rádi byste se s ním pochlubili, nebo prostě jen nabídli inspiraci ostatním čtenářům, pošlete nám fotografie svého adventního věnce orientované na šířku do 21. prosince s pár slovy na vysvětlenou. Z došlých snímků vybereme nejzdařilejší díla a uspořádáme z nich vánoční přehlídku.
Své snímky můžete posílat na adresu bydleni@novinky.cz.