Článek
Topení zemním plynem je pohodlné, navíc bezpečné a ekologické. Při tomto způsobu vytápění nehrozí únik prachových mikročástic, takže množství emisí CO ve vzduchu je nesrovnatelně nižší než při topení uhlím.
Základním předpokladem pro vytápění zemním plynem je plynová přípojka. Pokud ji nemáte, bude třeba zajistit její výstavbu (případně prodloužení plynovodu) od místa připojení určeného v návrhu smlouvy o připojení. Ta se uzavírá s distributorem plynu, kteří jsou v republice tři. V Praze je to společnost Pražská plynárenská, v jižních Čechách společnost E. ON Distribuce, ve zbytku republiky pak RWE-GasNet. Vyřešit musíte také spalinovou cestu, tedy komín.
Čím si doma zatopit, čtěte také zde: |
---|
Kachlové krby a kamna se hodí na chalupu i do moderního interiéru |
Krby reprezentují moderní vytápění |
Co nabízejí tradiční kachlová kamna |
Pak se již můžete pustit do výběru kondenzačního plynového kotle. Rozhodnout se musíte podle toho, co od kotle očekáváte. Bude sloužit pouze k vytápění domácnosti, nebo i k ohřevu vody? Od toho se pak bude odvíjet výkon kotle.
Limitovaní nebudete ani typem otopné soustavy. Kondenzační kotle lze propojit s radiátory i s teplovodním podlahovým topením. Problém není ani s propojením se solárním systémem nebo zmíněný ohřev vody. Teplou vodu je přitom možné uchovávat ve vestavěném nebo externím bojleru. Zvláštní variantou je využití průtokového ohřívače vody.
Kondenzační plynové kotle jsou velmi úsporné. Jejich účinnost je totiž vyšší než 100 %. Vysvětlení je jednoduché: kondenzační kotel dokáže spaliny zchladit ještě před jejich únikem do komína. A to natolik, že vodní pára, která je v nich obsažená, kondenzuje. Takto uvolněné kondenzační teplo se pak přenáší do topného systému.
Jde to i bez přípojky
Bydlíte v místech, kde není vybudování přípojky zemního plynu možné? Plnohodnotnou alternativou pro vás může být vytápění kapalným plynem - propanem.
Plynový kotel pracující s kapalným plynem (propanem) je identický jako kotel na zemní plyn, liší se jen velikostí trysek. Při výběru nového kotle je proto důležité se zaměřit na provedení připravené pro propan.
Topit plynem v místě bez plynové přípojky? Jde to, víme jak
Počáteční investice nebude až tak velká, přibude jen položka na pořízení zásobníku plynu, ve kterém bude kapalný propan skladován. I ta se dá ale snížit, když si zásobník jen pronajmete. Třeba u společnosti Tomegas vyjde roční paušál za pronájem zásobníku okolo 2000 Kč, v ceně je zahrnutý i servis.
Pro běžný rodinný dům stačí na jednu topnou sezonu objem 2,7 nebo 4 m³. Zásobník lze umístit na zahradu nebo ho nechat zabudovat pod zem. Ovšem do sklepa přijít nesmí!
Vyplatí se vědět |
---|
Platí nepsané pravidlo, že v létě jsou ceny ropy, a tudíž i plynu nižší, a proto je výhodné doplňovat zásobník v tomto období. |
Péče o plynový kotel
Jednou za rok nechte plynový kotel zkontrolovat odborníkem. Ideální doba je v létě, kdy jsou ceny nejnižší, na začátku topné sezony se opět zvyšují.
Při tzv. servisní kontrole provede technik tři základní činnosti. Celý topný systém, včetně spalovací komory, hadiček a ventilů, prohlédne a vyčistí. Pak zkontroluje utěsnění přívodu plynu, odtahu spalin, plynového hořáku a zapalování. Nakonec celý kotel seřídí a nastaví jeho správný výkon. Servisní kontrola vás vyjde na 300 až 800 Kč.
Výše kotlíkové dotace se počítá podle druhu zdroje vytápění
Velmi důležitá je revize plynového kotle. Tu smí provádět výhradně revizní technik. „Podle zákona je revize plynového kotle povinná pro majitele bytových domů a právnické osoby, jinak jim hrozí pokuta až 20 000 Kč. Pro majitele bytů a nájemníky sice revize kotle povinná není, odborníci přesto doporučují nechat kotel jednou ročně zkontrolovat. Stav kotle totiž musí neustále splňovat technické normy i právní předpisy,“ radí energetická analytička portálu Ušetřeno.cz Markéta Witoszová.
Úkolem revizního technika je mj. přezkoušet těsnost spojů a připojených zařízení. Poté vždy vystaví revizní zprávu. Revize vás vyjde na zhruba 500 až 1000 Kč. Také zde platí, že se ceny s blížící se topnou sezonou zvyšují.