Článek
Vědci z Harvard T.H. Chan School of Public Health sledovali po dobu dvaceti let zdraví několika tisíců lidí, aby zjistili, zda má pravidelná ústní hygiena vliv na rozvoj různých nemocí, případně jakých a jak moc.
V rámci studie například zjistili, že lidé, u nichž se během sledovaného období objevovaly potíže se záněty dásní, které zpravidla způsobuje špatná péče o chrup, byli později v životě výrazněji ohroženi vznikem rakoviny jícnu či žaludku, a to o více než 52 procent oproti lidem se zdravým chrupem.
Čistíme krátce a jenom někde. Jaké zlozvyky praktikujeme v péči o zuby
Studie rovněž prokázala, že riziko bylo o to větší, pokud daní jedinci právě kvůli zánětům přišli o část chrupu.
Jak uvádí britská Národní zdravotní služba, hlavní příčinou onemocnění dásní bývá mnohdy právě špatná hygiena - tedy že si buď zuby nečistíte pravidelně, nebo špatně. V návaznosti na to se v ústech hromadí různé škodlivé bakterie, které jsou spojovány s častějším výskytem rakoviny jícnu v pozdějším věku. A právě tak se podle vědců při špatné hygieně mohou v ústech shlukovat i nebezpečné bakterie, které jsou spojovány se vznikem rakoviny žaludku, uvádí server Daily Mail.
Sedm druhů potravin, které nám ničí zuby
„Tato zjištění jednoznačně vyzdvihují význam zdravého mikrobiomu v ústech a jeho případný vliv na vznik rakoviny jícnu či žaludku,” shodují se autoři studie.
Onemocnění dásní zvyšuje riziko mozkové mrtvice |
---|
Odborníci z univerzity v americké Jižní Karolíně zjistili, že lidem s chronickým onemocněním dásní hrozí rovněž dvojnásobné riziko zablokování tepen v mozku. To následně vede k nižšímu průtoku krve a riziku mrtvice.Vědci předpokládají, že zánět dásní podporuje celý proces tím, že ovlivňuje krevní oběh a pomalu poškozuje funkčnost krevních cév.Pravidelné čištění zubů a odstraňování nebezpečného plaku ze zubů je tak podle nich nejjednodušší způsob, jak se danému problému co nejdéle vyhnout. |
Může se vám hodit na Zboží.cz: