Článek
„V dávných dobách byla tato nemoc dokonce řazena do stejné kategorie jako lepra,“ říká profesorka Jana Hercogová, zakladatelka Dermatologie Prof. Hercogové – Kliniky preventivní dermatologie v Praze.
Staří Indové považovali postižené za nečisté, a ti tak žili na okraji společnosti. Nyní už víme, že jde o nemoc, která není nakažlivá ani bolestivá, její hlavní komplikací jsou ale psychické problémy, které sužují postiženého právě kvůli odlišnostem ve vzhledu kůže.
Největší problém – psychika
„Vitiligo postihuje až dvě procenta populace. Hlavním problémem je ztráta sebevědomí. Každému vadí, pokud je jeho kůže nestejnoměrně zbarvená, protože to přitahuje pozornost okolí. To, že vitiligo je i nemoc spojená s dalšími celkovými chorobami, málokdo ví,“ tvrdí profesorka.
V době, kdy se každý chceme odlišovat, by se mohlo zdát jako jednoduché s vitiligem žít, opak je ale pravda. Zvlášť, začnou-li se objevovat depigmentace na obličeji, který slouží jako dorozumívací prostředek, dochází u nemocných k psychickým problémům, ke studu a k uzavírání se do sebe.
Problémem je podle Hercogové i fakt, že vývoj vitiliga nelze předpovědět – neví se, kdy se nemoc zastaví, nebo zda se budou v budoucnu objevovat nové projevy.
Už od puberty
První bílá skvrnka se objevuje nejčastěji mezi pubertou a 30. rokem života. Ke ztrátě pigmentu dochází v důsledku nefungování melanocytů, buněk produkujících melanin, tedy kožní barvivo.
Přesná příčina není dosud známá, část viny je přisuzována genetické predispozici a podle mnohých zdrojů se onemocnění řadí mezi autoimunitní.
Kde jsou skvrny nejčastěji
Vitiligo se sdružuje s kožními nemocemi, například atopickým ekzémem nebo s alergickými a autoimunitními nemocemi – astmatem, sennou rýmou, cukrovkou či střevními záněty.
Oči, ústa, nos a ruce. To jsou místa nejčastěji postižená bílými skvrnami u nejčastější formy vitiliga. Na oblastech častěji vystavených slunci se totiž depigmentace projevuje obvykle nejdříve.
Bílé skvrny se ale mohou objevovat na nártech, v podpaží, tříslech a na genitáliích. Vznikají i v místech, která jsou vystavena tlaku, tření, ba dokonce v místech po poranění.
Vitiligo je léčitelné a vyléčitelné až u tří čtvrtin pacientů.
Vývoj nemoci je těžké odhadnout. U někoho se samovolně zastaví, jiným se skvrny zvětšují a spojují. Někdy dochází k ústupu, a to u pěti až dvaceti procent pacientů.
„Vitiligo je léčitelné a vyléčitelné až u tří čtvrtin pacientů. Optimální je kombinace fototerapie cílené na bílé skvrny a místních léků po omezenou dobu,“ dodává profesorka Hercogová.
A jak se vitiligo liší od albinismu? Rozdíl je v barvě oční duhovky – u vitiliga zůstává barva nezměněná.
Čtyři druhy vitiliga
- Fokální (ložiskové) – skvrny se vyskytují pouze na jednom či dvou místech, jejich rozsah nepřekračuje více než pět procent povrchu kůže.
- Segmentální – světlá ložiska jsou pouze na jedné straně těla.
- Generalizované – depigmentace se objevuje symetricky na obou stranách těla, nejběžněji postihuje obličej, trup a končetiny; jde o nejčastější druh vitiliga.
- Univerzální – ztráta pigmentu postihuje více než 80 procent kožního povrchu; jde o nejobtížnější formu onemocnění.