Článek
Studie provedená mezi více než čtvrt milionem mladých dospělých ve Spojených státech amerických si dala za cíl zjistit, jak silné je spojení mezi kouřením marihuany a problémy s duševním zdravím, včetně deprese, úzkosti a sebevražedných myšlenek.
Bylo zjištěno, že přibližně tři procenta populace, která nekouří marihuanu a netrpí výraznějšími depresivními stavy, má sebevražedné myšlenky. Jejich výskyt se pak zvyšoval dle toho, zda a jak často uživatel kouřil marihuanu.
U kuřáků, kteří ji užívali nepravidelně a občas, sedm procent z nich uvádělo sebevražedné myšlenky. U těch, kteří si ji dopřávali pravidelně jednou denně, už je uvádělo devět procent dotázaných.
U lidí, kteří drogu kouřili vícekrát denně, hodnota vzrostla na 14 procent, což je téměř pětinásobný nárůst oproti nekuřákům.
„S jistotou nemůžeme zatím jasně prokázat spojitost mezi užíváním drogy a zvýšenými počty sebevražd, jakkoli jsme myšlenky na ně ve studii pozorovali. Ovšem s ohledem na možnou zásadní zátěž u mladých dospělých to nelze opomíjet a je třeba další výzkum,” uvedla pro server Telegraph Nora Volkowová, hlavní autorka studie z Národního institutu o zneužívání drog v americkém Marylandu.
„Když lépe porozumíme vztahu mezi kouřením marihuany, depresemi a myšlenkami na sebevraždu, o to kvalitnější péči budou moci kliničtí lékaři poskytovat svým pacientům,” dodala.
Vědci rovněž zjistili, že kouření marihuany působí odlišně na muže a ženy. Ženy uživatelky jsou podle jejich zjištění náchylnější k temným myšlenkám. Podle dat má téměř každá sedmá žena (13,9 %), která neměla dříve žádné problémy s depresemi, ale užívá marihuanu, sebevražedné sklony. U mužů je to jen 9,9 procenta.
„Sebevražda je hlavní příčinou úmrtí mladých dospělých ve Spojených státech. Zjištění této studie nabízí důležité informace, které mohou pomoci snížit tento stav a riziko,” uvádí další z autorek studie Beth Hanová.
Zjištění byla publikována v akademickém žurnálu JAMA Network Open.