Článek
Omezení proudění teplé krve z jádra organismu do končetin je normální reakcí na chlad, která má pomoci udržet tělesnou teplotu i v extrémních podmínkách. U lidí s Raynaudovým fenoménem ale dochází ke stažení cév i při relativně mírném ochlazení.
Tento syndrom se vyskytuje buď samostatně, nebo v důsledku jiného chronického onemocnění (často jde o choroby pojivové tkáně, tedy revmatické nemoci, lupus nebo skleroderma.)
Nejčastěji tímto jevem trpí ženy - kuřačky, užívající hormonální antikoncepci, mající poruchu štítné žlázy či jinou hormonální nerovnováhu. Studené ruce mají i stresovaní jedinci bez pohybu se sedavým zaměstnáním.
První pomoc při záchvatu studených končetin |
---|
Zahřejte si ruce v teplé (ne horké) vodě. Do vody můžete přidat hrubozrnnou mořskou sůl, účinek se znásobí. |
Mořskou sůl lze také vložit do plátěného sáčku, ten zahřát na topení či v mikrovlnce. Poté jej vložit pod chodidla. |
Pohybujte pažemi ve velkých kruzích, abyste zvýšili přítok krve do postižené oblasti. |
Využijte relaxační metody, jako jsou hluboké dýchání nebo meditace. |
Vyzkoušejte biofeedback. |
Velmi důležitá prevence
Na syndrom studených nohou oficiálně neexistuje žádná léčba. Veškeré rady lékařů se tak týkají především prevence.
Důležité je při potížích s tělesným teplem neprochladnout ani doma.
- Ke spaní používejte flanelové povlečení, můžete se přikrýt i dekou navíc. Pokud vám prsty mrznou také při spaní, oblékněte si na noc teplé ponožky a rukavice.
- V místnostech, kde pobýváte nejčastěji, udržujte příjemnou teplotu.
- Sprchujte nebo koupejte se, až když je voda teplá.
- Vyhýbejte se chladným předmětům – studené nápoje pijte ze sklenic s ouškem, potraviny z lednice a mrazáku vyndávejte v rukavicích, při mytí pouštějte teplou vodu.
- Vhodné jsou i gelové zahřívací polštářky – u některých stačí zlomit plíšek a chemickou reakcí se zahřejí, jiné můžete nahřát v mikrovlnce.
- Oblékejte se přiměřeně – klidně i několik vrstev volného pohodlného oblečení, teplé ponožky, čepici, šálu, rukavice nebo palčáky. Palčáky jsou v chladu vhodnější než prstové rukavice, neboť se mohou prsty zahřívat navzájem.
- Péče o pokožku - špatné prokrvení vede k suché kůži, mohou se objevit i škrábnutí, oděrky nebo vřídky. Proto je nutné o pokožku pečovat. Každý den používejte hydratační mléko, vhodný je i lanolin nebo vazelína. Myjte se jemným nedráždivým mýdlem a pečujte i o nehty.
- Kouření - nikotin vede ke stahování cév, což lidem se syndromem studených končetin rozhodně nepomáhá. Proto nekuřte!
- Stres - nervozita a rozčilení mohou také spustit Raynaudův fenomén. Pokuste se vyhýbat stresujícím situacím a naučte se relaxovat, jakmile budete delší čas pod tlakem.
Více informací na www.revmaticke-nemoci.cz.