Článek
Podle stylu stisku ruky lze odhadnout postoj druhého k vám. V pracovní nonverbální komunikaci pak sebevědomí, sebejistotu a důvěryhodnost druhého. Nejhorší dojem přitom zanechávají lidé, jejichž stisk je příliš slabý. Tzv. „leklá ryba“ rozhodně o člověku neříká nic lichotivého.
Ve skutečnosti ale nemusí jít vůbec o známku nízkého sebevědomí. Jak ukázal nejnovější vědecký poznatek, slabý stisk může být i projev poměrně závažného onemocnění jater tzv. nealkoholové ztučnění jater. Pokud tento problém dotyčný nezačne včas řešit, v průběhu let mu hrozí závažný zánět a zjizvení jater, což zvyšuje riziko rakoviny a selhání jater.
15 tipů, jak udržet játra v co nejlepší kondici
Bohužel většina lidí vůbec netuší, že nějaký problém má, protože v počátečních fázích onemocnění nemocný nemá téměř žádné problémy. Ztučnění jater totiž není jen záležitostí obézních lidí, mohou je mít i velmi štíhlí jedinci.
Ve většině případů včas na problém upozorní běžné krevní testy, které byly dotyčnému dělány buď z preventivních důvodů, nebo v důsledku jiného onemocnění.
Jakmile se u dotyčného objeví tupá bolest v pravém horním rohu žaludku a extrémní únava, bývá často již pozdě. Znamená to, že došlo k nevratnému poškození jater.
Jaké jsou skutečné dopady alkoholu na žaludek, játra a mozek
O to cennější je pro vědce zjištění, že na problém dokáže upozornit i slabý stisk rukou, lékaři tak mají šanci zasáhnout dříve, než játra utrpí nevratné poškození.
Co je nealkoholové ztučnění jater |
---|
Onemocnění je způsobeno nadměrným množstvím tuku uloženého v buňkách orgánu, a to nejčastěji v důsledku obezity, inzulínové rezistence, vysoké hladiny cukru v krvi a také tuku v krvi.Může způsobit zjizvení a nevratné poškození jater a může vést k cirhóze a selhání orgánů.V časné fázi nemá většinou žádné příznaky a symptomy. Občas se objevuje bolest v oblasti jater, únava a bolest břicha.Riziko onemocnění se zvyšuje u lidí s vysokým cholesterolem, tukem koncentrovaným v oblasti břicha, spánkovou apnoe a cukrovkou 2. typu.Snížit pravděpodobnost onemocnění může zdravá strava, udržování si zdravé váhy a pravidelný pohyb. |
Síla úchopu se v průběhu našeho života mění. Například muž ve věku 25 až 30 let by měl při zkoušce pevnosti v tahu dosáhnout skóre 40-50 kg (což znamená, že tato závaží může zatínat rukou) a žena stejného věku 25-30 kg.
V době, kdy dosáhnou 70 let, dojde již k poklesu skóre na 35-40 kg u mužů a kolem 20 kg u žen. Viníkem je sarkopenie neboli postupná ztráta svalové hmoty a síly v rámci stárnutí.
Sarkopenie ale může být známkou i dalších zdravotních potíží, včetně srdečních chorob, plicních problémů, a dokonce i deprese, kde se ztráta síly považuje za časnou známku vyvíjejícího se onemocnění.