Článek
Nastoupené cestě je důležité důvěřovat, a hlavně vytrvat, protože se zpravidla jedná o dlouhodobou léčbu. Trvá řádově dva až tři roky, i když už po třech měsících se může projevit zmírnění příznaků tohoto vleklého a dost často celoživotního onemocnění.
Projevy alergie
Spektrum přímých i nepřímých projevů alergických reakcí je velmi široké. Podle druhu alergenu a napadeného místa v těle pak dochází k různým druhotným nemocem, jako jsou rýma, astma, kopřivka, otoky, ekzém, vyrážka, kýchání, kašel, škrábání v krku, svědění kůže na různých částech těla, slzení, pocit ucpaného nosu, oteklé rty a jazyk, ztráta čichu, hvízdavé dýchání apod.
Pokud se některý z příznaků ještě opakuje podle určitých období v roce, potom patříte k té velké množině lidí, která na alergii trpí. Podceňovat příznaky se nevyplácí, protože může dojít až k anafylaktickému šoku, který je provázený poruchami dýchání a krevního oběhu. Ale i ke ztrátě vědomí a ohrožení na životě.
1. Černý rybíz, pomocník číslo jedna
Pupen černého rybízu má obdobné účinky jako kortizon. Výtažek z pupenů značně stimuluje právě vyměšování hormonů z kůry nadledvinek. Je tudíž výborným protizánětlivým přípravkem. A nemá vedlejší účinky jako kortikoidy. Na druhou stranu ale neúčinkuje tak rychle.
„Účinky černého rybízu budou ještě vyšší u všech typů alergií, když se použijí i tzv.
protihistaminové pupeny. Takhle označujeme pupeny buku lesního a břízy pýřité, které podpoří ledvinnou a jaterní drenáž. To jsou základní pupeny pro všechny druhy alergií, tyto účinné látky nezpůsobují ospalost a malátnost, nemají negativní vliv na metabolismus či krevní tlak. V případě, že vzniká alergie právě na břízu, nahrazuje se dubem, který má velmi pozitivní účinky na všechny sliznice v těle,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná.
2. Bříza pýřitá
Stimuluje jaterní funkce i činnost slinivky, detoxikuje organismus. Podporuje zdravý stav močové soustavy i kostí. Pro svou čisticí schopnost se považuje za přípravný prostředek k užívání dalších účinných látek.
3. Buk lesní
Pomáhá udržovat cévy čisté, posiluje činnost ledvin a jater. Podporuje zdravý stav a funkci kloubů. Rozpouští močový písek, je vhodný jako drenážní prostředek – obdobně jako bříza.
4. Měsíček lékařský účinkuje zevně i vnitřně
Tinktura z měsíčku pročišťuje játra, stejně jako výluh, který si můžeme připravit obdobně jako čaj a popíjet ho během dne. Ostatně pitný režim je při kožních projevech velmi důležitý. Výborná je i měsíčková mast, která snižuje kožní projevy a kůži zklidňuje.
5. Kalina tušalaj
Pomáhá organismu překonávat působení nepříznivých vnějších podnětů vyvolávajících u citlivých osob dušnost, sennou rýmu, lišejovité změny na kůži, zklidňuje plicní systém i křeče průdušinek při senné rýmě.
6. Penízovka odplísní organismus
Alergie projevující se na kůži je spojená se znečištěním jater, žlučníku, tlustého střeva. S kožními projevy pomáhá penízovka, která zlepšuje činnost slinivky, čistí pokožku a má silné antibakteriální působení.
7. Grep
Výrazně pomáhá v boji proti výskytu bakterií i virů, je vhodný pro dýchací trakt při nastuzení i při kloubních potížích, působí proti nežádoucím bakteriálním procesům v těle.
Jíl pročistí střeva
Při alergiích je důležitá i vnitřní očista, tedy pročištění střev, která zlepší kondici pokožky. K tomu nejlépe poslouží zelený jíl. Jeho účinky ještě můžeme podpořit i potíráním kůže lopuchovým olejem nebo čtyřkvětovou mastí s bezem.
Rady Jarmily Podhorné na dušnost a sennou rýmu |
---|
Současně užívat penízovku a grep ve formě tinktury. Po využití grepu vzít místo něj černý rybíz a pokračovat s užíváním s penízovkou. Po využití černého rybízu vzít na konec kalinu a doužívat vše do konce. Nutně se musí počítat s delší dobou, než byliny zapůsobí. Je také nutné dodržovat správný pitný režim a dodávat tělu dostatek vitamínů. Vůbec je potřeba v průběhu léčby vylepšit životní styl – stravování, pitný režim, pohyb, relaxaci, spánek. |