Článek
Problém vegetariánských hamburgerů spočívá především v dochucovadlech, která mají přiblížit chuť masa, stejně tak barviva, jež mají napodobit jeho barvu. V USA je například k dochucení hamburgeru používána geneticky upravená verze dvojmocného (hemového) železa ze sójových rostlin, která má napodobit hemové železo od zvířat.
Lidé by měli vědět, že pokud je do burgeru přidán např. kokosový olej, může být úplně stejně kalorický, jako burger z hovězího masa a zároveň obsahovat i podobné množství nasycených mastných kyselin. Jedinou jejich výhodou tak zůstane nulový obsah cholesterolu.
Mnohem zdravější variantou hovězího a rostlinného burgeru je tak krůtí burger, případně obilný burger, který se ale nesnaží napodobit chuť masa. Obilné burgery jsou totiž nejčastěji vyráběny z cibule, mrkve, hub, cukety, zelené či červené papriky, quinoy a hnědé rýže.
Některé rostlinné burgery navíc obsahují i několikanásobně více soli než masité varianty a ve skutečnosti se může jednat o vysoce průmyslově zpracované potraviny. Při nákupu již předem připravených burgerů je tak o to důležitější číst složení výrobku.
„Chcete-li tedy chránit planetu a zároveň volit zdravější variantu burgerů, pak vsaďte na zeleninové placky, které budou vyrobeny ze skutečné zeleniny a po zelenině i chutnat. Zároveň nebudou přesolené a budou mít i přirozenou barvu,” doporučuje pro CNN odbornice na výživu Lisa Drayerová.
Může se vám hodit na Firmy.cz: