Článek
Málokdo by se přel nad tím, že způsob, jakým ráno vstává, ovlivňuje většinu jeho dne. Když zaspíte a hekticky ráno hledáte kartáček a přitom se oblékáte, nejspíš i celý den bude vypadat podobně chaoticky.
Naopak když ráno budete vstávat v klidu a na všechno si uděláte dostatek času, bude vaše nálada o dost lepší. A k naprosté dokonalosti pak už stačí jediné – řádně se ještě v posteli protáhnout, jak jen to jde.
Malá pomoc pro větší pohodu
Jak tvrdí Amy Cuddyová, psycholožka z Harvardu, je právě takové protažení tím, co nejvíc ovlivňuje nejen naše emoce a rozpoložení během dne, ale také způsob, jak vnímáme sami sebe.
„Lidé, kteří každé ráno vstávají a protahují se způsobem, kdy natahují ruce za hlavou do V, jsou více šťastní, téměř superšťastní,” uvedla pro Daily Telegraph Cuddyová.
Tento malý rituál má podle psycholožky i vliv na to, jaké rozpoložení bude člověk vysílat do okolí. Přirovnává to ke způsobu, jakým stojíme. Pokud se jedinec hrbí, má ohnutá záda a ramena povislá, působí na okolí jako depresivní, unavený a málo sebevědomý jedinec. Naopak pokud stojí zpříma, s hlavou vztyčenou a s úsměvem na tváři, vyzařuje z něj automaticky optimismus a sebevědomí. A k tomu má pomoci i zmiňovaný ranní rituál.
Podobné negativní signály, které do okolí vysílá shrbený postoj, prý bude během dne vysílat i člověk, který rád spí a ráno se probouzí v tzv. fetální poloze (poloha plodu).
„Máme předběžné výsledky i o tom, že člověk, který spí schoulený v poloze plodu a takto se i často probouzí, bývá po probuzení více vystresovaný,” uvedla na závěr psycholožka, jejíž výzkum byl prezentován i na serveru Business Insider.