Článek
Vědci sledovali chemické procesy odehrávající se v mozku u celkem 40 jedinců, z nichž 24 potřebovalo ke své práci intenzivně využívat svůj mozek, zatímco ostatní ne.
Ve skupině, která prováděla těžkou duševní práci, byly patrné známky únavy, včetně snížené dilatace zornic.
Výzkumníci také uvedli, že tito lidé měli vyšší hladiny glutamátu – chemické látky v prefrontální kůře mozku, která se hromadí v synapsích mezi neurony a zasahuje do toho, jak se zprávy šíří mozkem.
Právě přítomnost glutamátu činí další aktivaci této části mozku obtížnější a zpomaluje kognitivní funkce.
Jak si v noci užít co nejvíce pohodového spánku
Přetížení mozku může tak vést k tomu, že se doslova „otráví“, a to kvůli chemikáliím uvolňovaným do prefrontálního kortexu, které nutí tělo zpomalit, aby poskytlo čas na zastavení produkce těchto toxinů a jejich uvolnění.
Tento proces nejen že velmi ztěžuje pokračování v přemýšlení, ale také se projevuje únavou, protože tělo i mysl potřebují přestávku, aby se vyloučily toxiny.
Tři zásadní tipy pro lepší spánek
„Mnohé teorie naznačovaly, že únava je druh iluze, kterou mozek vytváří, aby nás přiměl zastavit konání čehokoli, co děláme, a obrátit se na více potěšující činnost,“ říká Mathias Pessiglione, autor studie z univerzitní nemocnice Pitie-Salpetriere v Paříži pro Telegraph.
„Naše zjištění však ukazují, že kognitivní práce má za následek skutečnou funkční změnu – akumulaci škodlivých látek – takže únava je skutečně signálem, který nás nutí přestat pracovat, ale za jiným účelem: zachovat integritu fungování mozku,“ dodává.
Spánek je jediným lékem na únavu
Pessiglione zároveň varuje, že neexistují žádné zkratky, jak zastavit únavu mozku, jediným lékem je zdřímnout si.
„Na únavu platí starý osvědčený recept: odpočinek a spánek. Existují navíc relevantní důkazy toho, že glutamát je během spánku vylučován ze synapsí,“ dodává.