Článek
Přílišné přemýšlení se řadí k syndromu dnešní uspěchané doby. Může se projevovat v různé míře. Pokud ale dojde do krajnosti, dokáže člověka pořádně ovlivnit. Jak poznáte, že se to týká i vás?
Máte menší sklon konat
Přehnaným přemýšlením vytváříte tolik možností a scénářů, že je nakonec dost možné, že nebudete schopni učinit konečné rozhodnutí a dojde k tzv. analýzové paralýze.
„Můžete také uvíznout v potenciálních důsledcích, které se ani nemusejí stát,“ říká ředitelka Yale Stress Center Rajita Sinhaová pro Huffington Post.
Jste méně kreativní
Studie z Velké Británie ukázala, že když jsou některé části vašeho mozku a kognitivních procesů tiché, začnete být více kreativní. Ačkoliv by se mohlo zdát, že přemýšlení ve velké míře může vést k novým nápadům a řešením, opak je pravdou.
Jakýkoli extrém zkrátka škodí a při přehnaném přemýšlení může dojít k tomu, že se vaše hlava neustálým řešením vyčerpá a začne stagnovat nebo vymýšlet hlouposti.
Syndrom vyhoření zažívá každý pátý Čech
Potíže s únavou
Potíže s únavou jsou klasickým syndromem přehnaného přemýšlení. Váš mozek totiž tvoří tolik různých myšlenek a scénářů, které ve skutečnosti nevedou k ničemu produktivnímu, že se začne vyčerpávat.
„Duševní energie bez jakéhokoli fyzického odtoku může způsobit únavu a pocit vyčerpání,“ souhlasí David Spiegel, ředitel Center on Stress and Health ve Stanfordu.
Navíc, když přemýšlíme a stresujeme se, naše těla produkují kortizol, což je stresový hormon. V průběhu času pak může toto neustálé uvolňování kortizolu vyčerpávat a způsobit vyhoření.
Nespavost
Doménou „overthinkerů” jsou potíže se spánkem a usínáním. Aby člověk dokázal usnout, musí se dostat do klidového stavu, a to nejen fyzicky, ale také psychicky. Srdeční frekvence musí klesnout, stejně jako krevní tlak i frekvence dýchání.
Pokud se ale před spaním vystavujete nadměrnému přemýšlení, je dost možné, že si myšlenky rozvíříte natolik, že vaše tělo zkrátka odmítne spát a vy uvíznete v nepříjemném stavu vyčerpání a spánkové deprivace. To vede k tomu, že následující den máte méně energie i pohybu a dostáváte se do začarovaného kruhu.
Nedostatek spánku výrazně zhoršuje emoční stres
Jak se zbavit nadměrného přemýšlení?
Prvním důležitým krokem je uvědomit si, že jste takzvaný overthinker. Dále je nutné si najít aktivitu nebo činnost, která vás od myšlenek odvede. Zkuste do svého dne například zařadit nový druh sportu, kterým může být jóga nebo třeba běh. Skvělým nástrojem, jak ovládnout své myšlenky, je také meditace.
Dalším tipem od odborníků je napsat si před spaním seznam věcí, které vám dělají starosti, s tím, že se k nim vrátíte až následující den. Pomáhá také, když se o své myšlenky podělíte s kamarády, partnerem nebo třeba i terapeutem.