Článek
První studie byla provedena Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny v Imperial College London. Analyzovala údaje o rakovině a výživě od více než 500 000 Evropanů ve věku nad 35 let z 10 různých zemí, včetně Velké Británie, v celkovém období 16 let.
Studie zjistila, že lidé, kteří pijí kávu, mají podstatně nižší míru úmrtnosti a menší riziko, že zemřou na nejčastější závažné nemoci, jako je onemocnění oběhového ústrojí a nemoci trávicího traktu. Mají také zdravější játra a lepší hodnoty glukózy, což může zlepšit jejich celkové zdraví.
„Naše výsledky naznačují, že mírná konzumace kávy, která se rovná až třem šálkům denně, nezhoršuje zdraví, ale naopak má pozitivní přínos,“ uvedl pro agenturu Reuters profesor Elio Riboli, vedoucí na Imperial College London.
Bez ohledu na národnost
Druhá studie se pro změnu zaměřovala na zjištění, jaký vliv má káva na jedince podle národností. Průzkumu se zúčastnilo více než 185 000 Afroameričanů, domorodých Američanů, obyvatel Havaje, japonských Američanů a Hispánců. Odborníci zjistili, že na pití kávy a její účinky nemá původ žádný vliv.
„Zajímavé je, že i přesto, že se jedná o velmi rozmanité populace s odlišným životním stylem, stravovacími návyky a s dalšími odlišnostmi, výsledek studie se nezměnil,” říká doktorka Veronica Wendy Setiawanová pro web CNN.
Dobrá zpráva pro kuřáky
Obě studie dělily účastníky na kuřáky a nekuřáky, protože jak je známo, kouření zvyšuje úmrtnost a je spojeno s různými nemocemi. Odborníci zjistili, že káva snižuje úmrtnosti i u kuřáků.
„Jak se zdá, kouření neovlivňuje účinky, které má káva na organismus," říká Marc Gunter, jeden z autorů evropského výzkumu.