Článek
Rakovina děložního čípku se velmi dlouhou dobu nijak neprojevuje. Ženy tak začínají mít zdravotní potíže až v okamžiku, kdy už je nemoc v pokročilé fázi. Proto gynekologové neustále nabádají všechny ženy, aby chodily každý rok na preventivní gynekologické prohlídky.
Doposud v tomto směru lékaři spoléhali především na tzv. cytologii neboli PAP test, tedy Papanicolaouovo vyšetření, které pomáhá zjišťovat přítomnost abnormálních buněk ve výstelce děložního čípku a pak také fázi, ve které se případné onemocnění nachází.
Zákeřné papilomaviry útočí až po letech
Před několika lety, ale přišel na trh další test - HPV DNA, který je vůči infekci papilomavirů citlivější a dokáže tak i přesněji či dříve problém odhalit. Vyšetření si ale doposud musely ženy hradit samy - nyní má ale podle předsedy České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP Vladimíra Dvořáka vejít v platnost návrh ministerstva zdravotnictví, aby byl nový test hrazen zdravotními pojišťovnami, a to všem ženám ve věku 35 až 45 let.
Odborníci tento krok vítají. Z klinického hlediska je totiž prokázané, že je-li HPV vyšetření ve věku nad 30 let negativní, tato žena má velmi nízkou pravděpodobnost, že se u ní v následujících deseti letech rozvine nádor. K rozvoji předrakovinových změn totiž dochází v průměru za 15 let od infekce vysoce rizikovými typy HPV.
Krvácení po sexu může být i známkou závažného onemocnění
Rakovina děložního čípku |
---|
Onemocnění děložního čípku se vyvíjí postupně. Nejprve mluvíme o tzv. přednádorových změnách rozlišujících se podle stupně závažnosti (CIN I – nejlehčí, CIN III – nejtěžší). Z nejtěžších přednádorových změn děložního čípku se pak může vyvinout rakovina, což je druhé nejčastější maligní onemocnění žen a také třetí nejčastější příčina úmrtí.Přednádorové stavy se léčí pomocí ambulantního chirurgického zákroku, tzv. konizací děložního čípku. V České republice se každoročně provádí zhruba 12 tisíc konizací. I ambulantní zákrok však může představovat pro ženu a její rodinu velkou psychickou zátěž. Jednak se problém může vrátit, žena tak musí podstoupit hned několik konizací do plného odstranění problému. Navíc se u těchto žen zvyšuje pravděpodobnost rizikového těhotenství či riziko předčasného porodu.Doba mezi přednádorovými stavy a rakovinou trvá mnohdy dlouhá léta. V některých případech se ale může rozvinout i za rok nebo dva. Je to především u agresivní formy nádoru, tzv. adenokarcinomu.Adenokarcinom se vyvíjí uvnitř děložního hrdla a často je těžké ho včas odhalit. Pokud se na onemocnění přijde pozdě, pak už se nedá zcela vyléčit. Lékaři dokážou jen pomocí léčby prodloužit život.Zvýšené riziko rozvoje karcinomu může hrozit u kuřaček, ale i žen, u kterých došlo k rozvoji genitálních bradavic, měly více sexuálních partnerů. Zvýšené riziko může rovněž být důsledkem oslabené imunity nebo ve spojení se zánětlivým procesem v těle. |