Článek
Zvýšení váhy a změny těla
„Organismus se s věkem mění. Dochází ke snížení výkonnosti i přestavbě těla. Žena často začne přibírat, protože se sníží bazální metabolismus, a také dochází k redistribuci tuku z prsů a boků do oblasti břicha,“ vysvětluje Tomáš Fait, předseda České společnosti pro menopauzu a andropauzu.
Odborníci proto ženám doporučují změnit jídelníček, omezit příjem kalorií nebo zvýšit výdej energie během dne.
Změny v sexuálním životě
Nemusí dojít k žádným větším změnám, ale vždy záleží na samotné ženě, jak dobře zvládá projevy stárnutí, do jaké míry se toto období odrazí na jejím sebevědomí, sebehodnocení a vnímání vlastní sexuální atraktivity.
Problémy mohou nastat i v okamžiku, kdy ženy i vlivem návalů a nočního pocení špatně spí a jak se dokážou vyrovnat s nedostatkem spánku. Nevyspalost může negativně ovlivňovat jak náladu, tak chuť na milování.
Menopauza u žen nastává dříve, pokud si delší čas nedopřávají intimnosti
Po nějaké době se k těmto potížím obvykle přidávají i změny poševní sliznice, které mohou také stát za ztrátou libida a poruchami vzrušení.
I tento problém je ale dobře řešitelný. Existují hormonální i nehormonální možnosti, které si i s tímto poradí.
Vaginální atrofie trápí ženy nejen v menopauze
Stárnutí pleti
Pleť s přibývajícími roky ztrácí svou pevnost a ubývající pohlavní hormony v období menopauzy se odráží rovněž na celkové kvalitě pokožky, u které dochází k dehydrataci a degradaci kolagenních vláken.
Objevují se tak hlubší vrásky, dochází ke ztrátě pevnosti pokožky a také k jejímu vysušení a větší citlivosti. Objevují se také často pigmentové skvrny či rozšířené žilky...
„Zde sice může trochu pomoci systémová léčba estrogeny, ale tím nejlepším řešením je důkladná kosmetická péče o pleť. Vsaďte tedy na přípravky určené pro stárnoucí pleť a nebojte se vyzkoušet i nejrůznější kosmetické procedury, které dokážou projevy stárnutí minimalizovat,” doporučuje odborník.
Změny nálad a špatný psychický stav
Vlivem hormonální nerovnováhy se mohou u žen objevit i stavy úzkosti, výkyvy nálad, přecitlivělost, nespavost, plačtivost i deprese. Často pak ženy i kvůli těmto stavům mají problémy ve vztazích.
Všechny tyto projevy lze přitom minimalizovat díky pohybu, dechovým cvičením, józe, pomoc lze nalézt i v některých přírodních prostředcích. „Pomoci může například kombinace ploštičníku s třezalkou, která dobře funguje proti návalům horka a pocení, ale také proti problémům se spánkem či při poruchách nálad,” upozorňuje lékař Karel Metyš.
Jak zmírnit potíže v přechodu
Nebezpečná osteoporóza
S poklesem ženských hormonů dochází také k úbytku kostní hmoty. Ženám pak hrozí častější zlomeniny a osteoporóza. Ženám se proto v rámci screeningu doporučuje podstoupit denzitometrické vyšetření, které umožní zjistit hustotu kostí a případné potíže zavčasu léčit.
Zároveň je také vhodné v období přechodu navýšit příjem vápníku, ideálně na cca 1200 miligramů. Do jídelníčku je dobré zařadit i potraviny bohaté na vápník a také vitamín D, který podporuje vstřebávání vápníku. Jedná se například o zelné listy (např. kapustové), luštěniny či některé plody, jako jsou fíky či pomeranče.
Šest způsobů, jak si užít kvalitní milování během menopauzy
Jak dlouho projevy přechodu trvají?
Průměrná doba trvání menopauzálních příznaků, a tedy doby, než dojde k poslednímu menstruačnímu krvácení, je kolem 7 let.
Jedná se ale o velmi individuální záležitost a ovlivňuje ji řada faktorů – nejvýrazněji celkové zdraví ženy a genetická predispozice.