Článek
Jak odborníci uvádějí, nejrizikovější období pro prvorodičky, co se týče výskytu závažnějších depresí, je kolem čtvrtého roku dítěte, a takové riziko je mnohonásobně větší než v prvním roce po porodu.
Podle australského průzkumu trpí v období prvních čtyř let po porodu občasnými depresemi každá třetí matka. Kolem čtvrtého roku věku dítěte ale výskyt depresí narůstá, a to převážně u žen, které mají v tom období stále jen jedno dítě.
Počet matek bojujících s depresemi činil v období po čtyřech letech od porodu 23 %, zatímco matky s více dětmi trápily deprese v jedenácti procentech případů.
Spouštěče depresí
Studie zveřejněná v časopise An International Journal of Obstetrics and Gynaecology udává jako nejčastější příčinu depresí vztahové problémy, ale také například sociální aspekty, nízký finanční příjem, strach z budoucnosti atd.
Studie se zúčastnilo celkem 1507 matek prvorodiček, které v rámci zapojení do průzkumu vyplňovaly různé dotazníky, a to v období tří, šesti, dvanácti a osmnácti měsíců a také čtyři roky po porodu, uvádí server Dailymail.
Největší počet přiznaných problémů s depresemi byl u matek čtyři roky po porodu - celých 14,5 procenta. Z výsledků studie podle autorů vyplývá jedna zásadní věc. O zdraví matek je třeba pečovat nejen v období šestinedělí, ale i s výhledem do budoucna kvůli možným psychickým problémům.
„Odhalování možných problémů je třeba nejen v období těhotenství a bezprostředně po porodu, ale i v delším horizontu. Jen tak se dá riziko depresí co nejdříve odhalit a případně s nimi začít bojovat,” uvedla zdravotní sestra Janet Fyleová z Royal College of Midwives (RCM).