Článek
Klesající hladinu testosteronu (andropauzu) muži začínají ve větší míře pociťovat kolem 45. roku věku. V důsledku špatného životního stylu, nadmíry stresu a nejrůznějších zdravotních potíží to může být ale i dříve.
Změn, které poté mohou nastat, je velké množství. Od vypadávání vlasů, stárnutí pokožky přes změny postavy, problémy s libidem a potencí po zhoršené soustředění, poruchy nálad a nejrůznější nemoci. Na všechny tyto příznaky se podíváme podrobně.
Ztráta vlasů a projevy stárnutí
Prvními příznaky, které muži při poklesu testosteronu zaznamenají, je řídnutí vlasů, vznik vysokých koutů nebo pleše a celkový pomalejší růst vlasů, vousů a dalšího ochlupení.
Přeměna testosteronu na jeho jednodušší formu zvanou dihydrotestosteron (DHT) negativně působí na vlasové folikuly a je jednou z příčin plešatění ve vyšším věku.
Kdy by měly ženy padesátníků zpozornět
Změny se v andropauze dotknou i samotné pokožky, která se vysušuje, tenčí a více se na ní tvoří vrásky. Docházet může i ke zvýšené lámavosti nehtů.
Změny postavy
S věkem se u mužů snižuje výkonnost svalů a ubývá jejich hmota. Nedostatek testosteronu tyto problémy ještě prohloubí, jelikož začne váznout svalová regenerace a novotvorba svalové hmoty a někdy může docházet i k jejímu úbytku.
Pokud muži v tento okamžik nezmění jídelníček a celkově svůj životní styl, je velká pravděpodobnost, že začnou tloustnout, protože svalová tkáň jako jediná v těle aktivně spaluje kalorie.
Navíc čím víc muži budou tloustnout a přibývat jim tuk, tím bude docházet ještě k většímu úbytku testosteronu, protože tukové buňky přeměňují testosteron na ženský hormon estrogen, což způsobuje snižování cirkulace testosteronu a ještě větší ukládání tuku.
Ženské vnady, o které muži nestojí
Kvůli převaze estrogenu nad testosteronem se navíc začínají zvětšovat prsní žlázy, jde o takzvanou gynekomastii.
S poklesem svalové hmoty hrozí i nebezpečí osteoporózy, tedy řídnutí kostí. Mohou se tak objevit i bolesti svalů, zad či kloubů.
Zhoršená plodnost
Testosteron velmi významně ovlivňuje produkci semenných tekutin, jež pomáhají s pohyblivostí spermií.
Čím více tedy muž testosteronu má, tím více se vyrábí spermií i tekutiny, a naopak čím méně, tím dochází k nižšímu výronu semene a také k nižší pohyblivosti spermií při ejakulaci. V důsledku toho se omezuje i plodnost.
Sexuální život
Testosteron také velmi významně ovlivňuje chuť na sex a požitek z něj. A to jak u mužů, tak u žen. U mužů má také vliv na výběr životního partnera a celkový počet sexuálních partnerek. Ten obvykle roste úměrně s množstvím testosteronu v organismu.
Pokles testosteronu se tedy většinou vždy odrazí i na sexuálním životě jedince. Ve většině případů dochází ke snížení libida a někdy i ke změně v dosažení vyvrcholení. Je to ale velmi individuální záležitost.
Zatímco někteří muži ztratí úplně zájem o sex, u jiných může dojít ke snížení sexuální výkonnosti a u dalších jen k delšímu času a potřebě intenzivnějšího dráždění k dosažení orgasmu.
Podobné to může být i se samotným orgasmem, u někoho bývá slabší, u jiného naopak silnější díky intenzívnější stimulaci.
U mužů se stále zhoršuje plodnost, může za to i kouření a obezita
Při nízké hladině testosteronu může docházet i k poruchám erekce. Testosteron sám o sobě nezpůsobuje erekci, ale stimuluje receptory v mozku, které produkují oxid dusný, jenž pomáhá vyvolávat erekci. Když se hladina testosteronu výrazně sníží, dochází k nižší stimulaci a nastávají problémy s erekcí.
Nicméně poruchy erekce mohou způsobovat i další faktory, proto je velmi důležité řešení problému neodkládat a podstoupit krevní testy, které zjistí, co za problémem skutečně stojí.
Únava a nedostatek spánku
Pokud muž doma nevyvíjí příliš aktivit a po práci se nejraději uvelebí na gauči u televize, pak to nemusí být způsobeno jen vyčerpáním ze zaměstnání či leností, ale právě nízkou hladinou zmíněného hormonu.
Stejně tomu bývá i při problémech s nespavostí, což je o to nebezpečnější, protože dlouhodobý nedostatek spánku a únava mohou podpořit další zdravotní problémy, jako je vysoký krevní tlak, onemocnění srdce či problémy soustředění a psychické poruchy. Proto je důležité zajít včas k lékaři a situaci řešit.
Nedostatek koncentrace a psychické potíže
Testosteron významně působí na centrální nervovou soustavu a poznávací funkce. Při jeho poklesu tak může dojít ke zhoršení paměti, schopnosti soustředit se, vstřebat informace, analyzovat je, orientovat se lépe v prostoru atd. Mužům se tak přestává po všech stránkách dařit.
U některých se objeví i ublížené reakce, depresivní stavy nebo jiné psychické problémy.
Nová image, motorka či milenka aneb Když muž propadne krizi středního věku
Hrozba cukrovky a infarktu
Pokles testosteronu negativně ovlivňuje i hladinu krevního cukru, která má tendence stoupnout, podobně jako citlivost tkání na inzulin, která může naopak klesnout. Tím se snadno zvýší riziko, že u muže propukne cukrovka 2. typu.
Dalším nepříznivým důsledkem nízké hladiny testosteronu je ukládání tuku v oblasti břicha a okolo vnitřních orgánů, což významně zvyšuje riziko pro vznik infarktu a dalších kardiovaskulárních chorob.
Jak testosteron přirozeně zvýšit
Hladinu testosteronu zvýší především změna životního stylu, úprava jídelníčku a náprava všech aspektů vedoucích k nízké hladině testosteronu.
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak výrazně zvýšit přirozenou produkci testosteronu a tím podpořit i lepší tvorbu spermií, je dodat tělu nezbytné vitaminy a minerály z potravy, a to zejména z ovoce a zeleniny. Řešení nabízejí i doplňky stravy obsahující zejména vitamin D, C, H, B6, selen, hořčík, zinek.
Vhodnou variantou může být i dodání testosteronu umělou cestou, tedy pomocí lékové terapie či doplňky stravy.
Co dalšího mohou muži dělat?
- Omezit stres a naučit se lépe čelit stresovým situacím.
- Dopřát si dostatek spánku.
- Pravidelný pohyb. Nicméně to se sportem není dobré přehánět, jelikož přemíra zátěže může hormonu škodit.
- Dopřát si častý sex.
- Omezit alkohol, a to zejména pivo, které zvyšuje hladinu estrogenu.
- Snížit nadváhu.
- Věnovat se koníčkům či zájmovým aktivitám, které jim dají pocit naplnění.