Článek
Lidé, kteří nikdy nezažili depresi, si jen málokdy uvědomují, že se jich může také týkat. Tento stav totiž zdaleka necharakterizuje pouze špatná nálada a úzkosti. Jaká jsou varovná znamení?
Změna stravovacích návyků
Možná jíte více než obvykle, častěji, nebo naopak nemáte žádnou chuť k jídlu. Pokud se vaše stravovací návyky ze dne na den změnily, aniž byste o to sami usilovali a všimlo si toho i vaše okolí, pak se může jednat o výstražný vykřičník.
„Změny ve stravě závisí na jednotlivci. Stejně jako někteří lidé ze stresu hubnou, jiní zase naopak přibírají. Stejné je to u deprese. Pokud máte ve svém těle nedostatek serotoninu, je pravděpodobné, že budete mít větší sklon hledat útěchu v jídle,“ říká na svém webu psycholožka Zamira Castrová.
Jste podráždění a agresivní
Agresivita a hněv se obecně spojují spíše s mužským pohlavím. Málokdo si ale uvědomuje, že se může jednat o projev depresivního stavu. V naší společnosti jsou silně zakořeněné stereotypy, podle kterých muži nemají projevovat city, a naopak mají působit jako ochránci a lovci. Potlačovaný smutek pak může často přerůst v hněv a agresivitu, jelikož muži nevědí, jak jinak svoji slabost projevit.
Změna sociálních návyků
Změny v sociálních návycích nemusí být tak snadno patrné, zejména v době pandemie, kdy se naše styky s přáteli omezily. Pokud jste ale člověk, který měl tendenci volat svým rodičům nebo přátelům každý den a najednou jste se z ničeho nic odmlčeli, a dokonce ani nepřijímáte hovory s radostí, pak si dost pravděpodobně procházíte prodromálním stádiem, které ohlašuje příchod deprese.
Workoholismus
Workoholismus může být nenápadným příznakem deprese. Někteří lidé se snaží zamaskovat smutek nebo stres nadměrnou prací. Ostatní lidé navíc často nemají šanci problém prohlédnout, neboť pracovitost a podávání výkonu jsou obecně považovány za kladné kvality každého člověka.
Nízké libido
Deprese se také často odráží na našem sexuálním životě. Ačkoliv jsou výkyvy libida naprosto běžné zejména v dlouhodobých vztazích, pokud váš problém trvá dlouhou a vy víte, že se nejedná o důsledek nemoci či požívání léku, je možné, že vás sužuje dlouhodobý stres a nahromaděný smutek, který může vyústit v depresi.
Změny spánku
Obtíže s usínáním nebo probouzením či trvající únava mohou být příznakem špatného duševního zdraví. Pokud se vaše spánkové vzorce z ničeho nic změnily a vám se nedaří vrátit do starých kolejí, zvažte návštěvu svého lékaře.