Článek
Podle psychologů lze přitom přestat otálet s neoblíbenými úkoly poměrně snadno. Stačí se naučit pravidlo tří minut.
Pravidlo tří minut
Jak pravidlo tří minut funguje? Je to jednoduché. Pokud máte nějakou práci, u které hrozí, že ji odložíte, zkuste ji dělat jen tři minuty. Samozřejmě tu práci zřejmě nedokážete za tak krátkou dobu dodělat, ale o to nejde. Jde o to vytrhnout se z nastavení a tedy vyhýbání se řešení.
„Ze tří minut se rychle stane minut šest nebo devět a většinou, než se jedinec naděje, úkol zcela zvládne,” vysvětluje psycholožka Jennifer Wildová.
Zajímavé je, že u většiny lidí toto pravidlo zafunguje, i když si budou v podstatě od začátku uvědomovat, že se úkolu budou věnovat více než tři minuty. Jejich pozornost a schopnost soustředění tak dokáže probudit i pouhé nalhávání si, že vše zvládnou do tří minut.
Většina Čechů před sebou valí povinnosti, které nechtějí řešit
„Prokrastinace je sama o sobě významným zdrojem stresu. Jakmile člověk tak nabude první pozitivní zkušenost s tříminutovým pravidlem, i ty nejnáročnější úkoly se tak záhy stanou dosažitelnějšími,” dodává pro deník The Guardian Wildová.
Dříve se v souvislosti s prokrastinací hovořilo o pravidlu pěti minut, nicméně nedávné testy ukázaly, že optimálnější jsou pouhé tři minuty.
Jedinci trvá v průměru tři minuty, než se zahloubá a je schopen se plně koncentrovat. Teprve při plném soustředění na konkrétní úkol dokáže podat maximální výkon a využít tak svůj potenciál. Zároveň však trvá opět přibližně tři minuty, než o soustředění nadobro přijdeme.
Prokrastinace, nebo lenost? Záleží, co člověk zažívá
Tři minuty je také ideální doba, po kterou byste se měli zdržet mluvení o lidech, kteří právě opustili vaši společnost. To pro případ, aby nezaslechli něco, co by neměli, a to jen proto, že se vrátili pro něco, co zapomněli.