Článek
Zánětu vedlejších nosních dutin předchází běžná rýma z nachlazení. Obvykle ji způsobí virová infekce, na kterou pak nasedne infekce bakteriální. Během krátké doby se u nás objeví charakteristické příznaky:
- máme ucpaný nos a huhňáme;
- smrkáme hustý hlen, zbarvený dožluta nebo dozelena;
- bolí nás hlava, zejména na čele a v oblasti tváří, když se předkloníme, zdá se, že nám pukne;
- dostaneme teplotu, jsme unavení a malátní.
Nesmyslné napařování
Efektivní obranou je, že si při prvních příznacích rýmy začneme stříkat do nosu mořskou vodu nebo vincentku. Ředí hlen a pomáhá ho vysmrkávat. Také zklidňuje podrážděné sliznice. Zároveň s tím bychom měli použít kapky do nosu. Přispějí ke splasknutí oteklých a zanícených sliznic. Konkrétní výrobky doporučí v lékárně.
Pomoci mohou také Urbanovy koupele. Při nich ponoříme ruce do horké vody až nad lokty. Voda by měla být tak horká, jak to jen sneseme. Působí na reflexní plochy v oblasti loktů a přispívá k uvolňování sekretu z nosu i ve vedlejších nosních dutinách.
Smyslem těchto kroků je to, abychom nosohltan a nosní dutiny udrželi průchodné. Jinak se ucpou, a hlen, který tam vzniká, nemá kudy odtékat. Nás pak začnou trápit silné bolesti a vážné záněty.
„Není dobré nahřívat postižená místa infrazářičem nebo horkou parou,“ říká MUDr. Roman Michálek, ORL specialista z Pardubické krajské nemocnice. „Přispívá to k otoku sliznic, zvýšení bolesti, případně k rychlejšímu rozvoji zánětu.“
Umělé vitamíny odolnost nezvyšují
Pokud se záněty vracejí, měl by postižený navštívit specialistu na ORL. Ten musí hledat jejich příčinu. Jestli třeba nejde o zánět skrytý, tedy zda náš organismus neumí dostatečně efektivně zlikvidovat bakterie, které ho vyvolávají. Akutní zánět pak snadno spustí únava, prochladnutí a jiná oslabení organismu.
Chronickou formou zánětu vedlejších nosních dutin často trpí alergici. Mají nižší schopnost sliznic bránit se choroboplodným mikroorganismům. Alergeny u nich navíc odstartují rýmu a zduření sliznic poměrně snadno.
„Prevencí je zdravá strava, dostatek spánku a pohybu,“ říká MUDr. Michálek. „Ale také otužování a probiotika, zejména při léčbě antibiotiky. Polykání umělých vitamínů naši odolnost nezvyšuje. Na rozdíl od ovoce a zeleniny.“