Článek
Daniela před čtyřmi lety zasáhl proud vysokého napětí, když se s kamarádem při čekání na nádraží snažil o fotku z vrcholu odstaveného vlaku. Utrpěl tehdy popáleniny na 25 procentech těla a poranění míchy a páteře.
Lékaři u něj tehdy provedli hned několik operací, aby ho zachránili. Bohužel jeho stav nebyl stále dobrý, proto museli chirurgové v Motole přistoupit k razantnímu zákroku, tzv. hemikorporektomii, při které mu odoperovali celou část těla od pasu dolů.
Za svou chybu málem zaplatila životem, dnes pomáhá s osvětou
Tento zákrok ve světě podstoupilo jen několik desítek lidí a v Motole jej tehdy provedli poprvé.
Od operace již uběhly dva roky a od té doby se Daniel se svým handicapem naučil žít. „Je to velký zápřah na ruce a není to tak jednoduché, jako když člověk sedí na běžném vozíku, ale naučit se to dá,” řekl Daniel, který bydlí v plzeňském bytě se svou přítelkyní Kristýnou.
„Známe se už ze školky. Už tehdy jsem ji žádal o ruku. Byl jsem vždy odmítnut,” vzpomíná dnes s úsměvem Daniel. Jejich cesty se na čas rozdělily, vídat se znovu začali po Danielově úrazu.
„Týna mi jednoho dne napsala, jestli s ní nechci jít na pivo. Pak jsme se začali stýkat stále častěji, až to přerostlo v něco víc. A teď jsme spolu dva roky a jsme šťastní,” dodal.
Vyměnil půlku těla za život. Devatenáctiletý Daniel se nevzdává
Ve společném bytě museli udělat jen minimum úprav, hendikep Daniela výrazně v denních činnostech neomezuje. „Museli jsme upravit balkon a pořídit speciální zvedák do vany, ale jinak máme doma úplně všechno stejné jako každý jiný,” dodal s tím, že během současné pandemie si stihl také udělat řidičák.
S přítelkyní by také chtěli do budoucna začít cestovat a založit vlastní podnik. „Chtěli bychom si založit nějaký stánek s kávou, možná do budoucna i malou kavárničku,” přiblížil Daniel.
Všechny jeho plány může ale snadno zhatit komplikace, která Daniela ohrožuje na životě. Zakončení páteře mu totiž tlačí na střevo, a kromě chronické infekce mu hrozí, že střevo praskne. Pomoci má speciální elektrický vozík, který se vyrábí ve Švýcarsku.
„Bez speciálního vozíku mi hrozí, že střevo praskne a lékaři mě už nemusí dát dohromady,” vysvětlil.
Speciální vozík ale stojí okolo milionu korun a pojišťovna jej neproplácí. Doufá tak, že se mu podaří dát dohromady potřebnou částku pomocí dárců. Přispět Danielovi Křečkovi tak můžete i vy, a to na transparentní účet u Komerční banky 123-2992890227/0100. Vybrat se zatím povedlo čtvrtinu, tedy okolo 250 tisíc korun.