Článek
"Heřmánek je jeden z vůbec nejčastějších alergenů," uvedl lékař Viliam Baláž s tím, že v České republice má závažnou alergii každý desátý člověk. "Samozřejmě ne každý trpí alergií na heřmánek, ale u alergických lidí se dá předpokládat, že na něj zareagují špatně," podotkl.
Alergik se může začít dusit
Dodal, že alergik se po vypití heřmánkového čaje může začít i dusit. "Takový člověk má pocit otékání, které může přejít až do stavu, kdy se začne dusit, a skončí na záchranné službě," upozornil Baláž.
Mezi lehčí alergické reakce pak podle něj patří vyrážka a svědění. To se může projevit například při užívání kosmetiky, ve které je heřmánek pro své regenerační a čisticí schopnosti častou složkou. Výrobci nabízejí pleťové vody, šampony, krémy či pěny do koupele s přísadou této byliny.
Léčí nespavost i střevní potíže
Pleťové vody s obsahem heřmánku jsou vhodné zejména k ošetření suché a vrásčité kůže. Bylinu ocení i blondýnky, jejichž vlasy díky odvaru z heřmánku získají lehce světlejší odstín. Procedura má ale prý i negativa. "Heřmánek vlasy vysuší, a ty se potom mohou začít lámat," napsala v internetové diskusi jedna z žen, která heřmánek na své kadeře použila.
Heřmánek, který působí protizánětlivě a dezinfekčně, se dále používá při nespavosti, střevních potížích a zánětech močových cest. Hlavními složkami byliny jsou chamazulen, bisabolol a farnesen. Účinnou látkou je pak příjemně vonící silice, která je podle žadatelů o chráněné označení původu EU u českého heřmánku vyšší.
Ochranná známka má zamezit nekalé konkurenci
Označení, které požaduje skupina českých producentů heřmánku, má chránit před nekalou konkurencí a sloužit k propagaci národního produktu. Podle prodejců bylin je to ale zbytečné.
"Každá nemoc a každý člověk potřebuje jinou bylinku na své problémy, a je tak nesmyslné heřmánek speciálně propagovat," řekl Bohdan Pfeffer z bylinářské poradny Léčivky.
Dodal, že cílem je hlavně větší zisk producentů a vyhranění mezi konkurencí. "Firmy pěstující heřmánek na polích ve velkých objemech potřebují tuto bylinku dostat co nejvíce do veřejného povědomí. Proto se asi snaží o ochrannou známku, která je pro lidi kupující nebo používající heřmánek úplně zbytečná," uzavřel Pfeffer.
Chráněné označení Evropské unie
Český heřmánek se brzy zařadí mezi potraviny a zemědělské produkty z Česka, které nesou chráněné označení Evropské unie.
Jedinečnost heřmánku z Čech je prý dána kombinací faktorů, které jsou v oblastech pěstování, jako podnebí, půda a způsoby sklizně. Jednou z vlastností tohoto heřmánku je mimo jiné i vyšší přítomnost silice.