Článek
Pálení žáhy čas od času postihne skoro každého. Je to dáno tzv. refluxem, tedy zpětným tokem žaludečních šťáv do jícnu. Jedná-li se o občasnou záležitost, obvykle se nejedná o žádný větší problém.
Pokud se ale pálení žáhy objevuje poměrně často, může se jednat o refluxní chorobu jícnu a tu již není dobré podceňovat, protože kvůli tomu může dojít k poškození jícnu, hrtanu, hltanu i dýchacího ústrojí.
Sliznice jícnu se totiž nedokáže dobře chránit před kyselinami sídlícími v žaludku a tenkém střevě, včetně trávicích enzymů, a může dojít k jejímu poškození. V některých případech i vzniku adenokarcinomu neboli zhoubného nádoru jícnu.
Co pomáhá při pálení žáhy
Podle odborníků závažnou formu refluxní choroby má asi 10-15 % nemocných, u kterých dochází k abnormalitám ve výstelce jícnu, které bývají označovány jako Barrettův jícen. Těmto lidem hrozí adenokarcinom jícnu častěji, stejně tak pravděpodobně i spinocelulární karcinom v jícnu a hrtanu.
„Nicméně u všech těchto rakovin reflux není hlavním důvodem ke vzniku rakoviny, za mnohem větší riziko je stále považováno kouření a nadměrné pití alkoholu,” upozorňuje pro WebMD vědec Christian Abnet z amerického National Cancer Institute.
Cigarety a jejich negativní vliv na ženské tělo
Přesto, trápí-li vás některý z následujících projevů refluxní choroby, je lepší navštívit lékaře a snažit se problém řešit. Někdy postačí změna životního stylu, úprava jídelníčku, zhubnutí, skončit s kouřením či nadměrným pitím alkoholu. Jindy mohou pomoci léky či dnes již ambulantní chirurgické zákroky.
Příznaky refluxní choroby:
- potíže s polykáním
- bolest na hrudi
- chrapot nebo změny hlasu
- chronický kašel
- ztráta hmotnosti