Článek
Před covidem téměř vůbec nemarodila a cítila se skvěle. Jako milovnice pohybu na tom byla výborně i po fyzické stránce. Běžně dělala stojky, hvězdy, na kole ujela v pohodě přes 96 km a poté stačilo pouhých deset minut, aby mohla začít dělat další věci.
Nyní, šest měsíců po prodělání nemoci, se jí poprvé podařilo ujít 6000 kroků a trvalo celé tři dny, než se z toho vzpamatovala. Jak sama říká, málokdo si umí představit, jakou spoušť na jejím těle koronavirus napáchal.
Kromě dýchacích cest jí vir napadl i mozek, který stále nefunguje dobře. „Neustále zapomínám, mám problém se soustředit a jsem neustále hodně vyčerpaná a unavená,” svěřuje se Daily Mailu Roweena Russellová.
Navíc ji denně trápí bolesti na hrudi, i v oblasti ledvin, trpí srdeční arytmií a často i cítí krev v ústech, po čemž se jí zvedá žaludek.
Zadýchávám se, cítím bolest. Následky koronaviru se projevují i čtvrt roku po nakažení
„Měla jsem také bolestivé záněty v rukou a nohou, v jejichž důsledku i mé ruce změnily tvar,” přidává další potíže.
Zároveň musela udělat značné změny ve svém jídelníčku, jelikož všechny jednoduché sacharidy u ní způsobují agonii.
V září byla dokonce převezena do nemocnice s podezřením na infarkt. Tehdy ji ve čtyři hodiny ráno probudily silné bolesti na hrudi a nemohla popadnout dech.
Od té doby ji sužovaly bolesti na hrudi každý den, proto nedávno absolvovala podrobné vyšetření srdce a plic a nyní čeká na výsledky.
Uzdravili jste se z covidu? I tak si nechte zkontrolovat plíce, vybízejí lékaři
Strach z budoucnosti
Nejhorší pro ni je, že kvůli svému stavu nemůže pracovat. Zároveň ji velmi sužuje strach, jak to s ní půjde dál.
„Děsí mne představa, že by se už nikdy můj zdravotní stav nevrátil k normálu. Že už bych nikdy nemohla být zcela samostatná, sportovat a dělat všechny ty věci, které jsem dříve měla ráda,” svěřuje se Roweena.
Podle britských lékařů Roweena rozhodně není jediná, kdo trpí i několik měsíců po prodělaném onemocnění covid-19 zdravotními potížemi.
Nejčastěji se jedná:
- o trvalou únavu
- dušnost
- ztrátu paměti
- nedostatečnou koncentraci
- bolesti svalů a kloubů
- bolesti na hrudníku
- bolesti hlavy
- zrychlenou srdeční frekvenci (bušení srdce)
- bludy
- nespavost
- nemoc ledvin
- problémy s hybností
- o ztrátu chuti a čichu
Podle studie vědců z King's College v Londýně trpělo některým z těchto problémů ještě tři měsíce po prodělané koronavirové infekci až 60 000 lidí.