Článek
„Mírné spáleniny se vyznačují růžovou až zčervenalou pokožkou, která je horká, bolestivá a svědí. Středně těžké spáleniny se poznají podle toho, že je pleť rudá a jsou na ní puchýřky, které praskají. Spálená kůže se později sloupe. Ty nejtěžší spáleniny se vyznačují tmavočervenou až purpurovou barvou kůže, na které se mohou tvořit puchýřky. Tento stav je doprovázen nevolností, bolestí hlavy, zimnicí, horečkou a závratěmi,” vysvětluje MUDr. Naděžda Vojáčková z pražského Laserového centra Anděl.
Lehčí stavy dokážete zvládnout sami. První pomocí u lehčích forem je přiložení studeného obkladu a celková hydratace organismu. Osvědčené jsou i obklady z odvaru ze silného zeleného a černého čaje či borové vody.
Nejčastější letní zdravotní potíže
„Vyzkoušejte osvědčený recept jižanských zemí – bílý jogurt bohatý na probiotika. Nejenže chladí, ale posiluje i lokální imunitu kůže a urychluje hojení. Na spáleniny pomáhají i obklady z mléka či potření postiženého místa tvarohem,“ doporučuje dermatoložka doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D.
Obklady z tvarohu, bílého jogurtu, kefíru či syrovátky lze přiložit na 15 minut a následně setřít. Kyselina mléčná pomáhá zklidnit zarudnutí pokožky a ulevuje od bolesti. Výborná je i vlažná koupel s příměsí podmáslí nebo jogurtu, případně s hrstkou ovesných vloček.
Úpal i úžeh lidé v létě podceňují. Jak jim předejít?
Pokožku zklidní okurka a rajská jablíčka
Někdo radí přikládat okurku či nakrájená rajská jablíčka. Obojí by mělo též ulevit zarudlé pokožce a snížit bolestivost. Výborným pomocníkem je i gel z aloe vera či kokosový olej. Úlevu prý mohou přinést i obklady z hypermanganu či koupel s rozpuštěnou jedlou sodou, případně obklady z jahodové šťávy či dřeně.
Pomoci ale mohou i termální vody, které dokážou pokožku hydratovat i do hlubších vrstev. Pokud chcete mít jistotu, pak volte tzv. SOS přípravky. Většina z nich obsahuje panthenol či speciální komplexy, které dokážou zklidnit zarudlou pokožku, hydratovat a přinést jí okamžitou úlevu.
„Pokud máte těžké spáleniny, neměli byste hazardovat se zdravím a raději okamžitě vyhledat pomoc lékaře. V těchto případech budou zapotřebí k léčbě obvykle krémy nebo mléka s obsahem kortikosteroidů, celkově vedou k úlevě léky s antipyretickým a protizánětlivým účinkem,” radí Vojáčková.
Kůže se po spálení postupně olupuje a je nahrazována novou. Z dlouhodobého hlediska vznikají různé pigmentové skvrny, navíc je spálení kůže považováno za rizikový faktor pro vznik kožních nádorů, především melanomu.
Melanom je nejagresivnějším typem rakoviny, nepodceňujte kontrolu pigmentových znamének
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: