Článek
Studie zveřejněná v časopise Journal of Clinical Medicine zjistila, že nešťastná manželství převážně u mužů souvisí s vyšší úmrtností.
Vědci z univerzity v izraelském Tel Avivu v rámci výzkumu analyzovali zdravotní údaje od zhruba 9000 mužů za více než tři desítky let. Dospěli k závěru, že ti, kteří nebyli spokojeni s kvalitou svého manželství, vykazovali vyšší rizikový faktor pro vznik mozkové příhody i jiných vážných stavů, které mohou vést až ke smrti.
Tým v návaznosti na znepokojivé výsledky studie vyzval zdravotnické pracovníky, aby zahájili rozsáhlou propagaci manželské terapie jako prostředku ke zmírnění možných rizik.
Co je dobré vědět, než začnete po padesátce uvažovat o rozvodu
Vědci rovněž v návaznosti na výsledky přezkoumali zdravotní údaje 8945 izraelských mužů, kteří byli účastníky v jedné z dřívějších studií ohledně úmrtnosti. Ta začala konkrétně v roce 1965. Muži, kteří většinou pracovali ve státní správě či na podobných pozicích, byli požádáni, aby ohodnotili svá manželství na stupnici od jedné do čtyř.
U mužů, kteří „vykazovali“ nejnižší počet sňatků, byla o 69 procent vyšší pravděpodobnost úmrtí na cévní mozkovou příhodu (míra 40,6 na 10 000 lidí) než u těch, kteří prošli několika manželstvími.
Mladší muži jsou na tom hůř
Vědci rovněž zjistili, že míra úmrtnosti byla větší u osob mladších 50 let (39,4 %), které nebyly spokojené se svým manželstvím. U starších účastníků byla hodnota o 6,5 procenta nižší.
Nereálná vztahová očekávání, která ničí mnohá manželství
„Zjistili jsme, což je překvapivé, že nespokojenost mužů s jejich manželstvím je co do rozsahu podobně rizikovým faktorem úmrtí jako kouření, případně na stejné hladině jako u mužů, kteří vůbec necvičí,“ uvedl pro Times of Israel hlavní vedoucí studie doktor Shahar Lev-Ari. Jeho vyjádření citoval i server Telegraph.
Rovněž vysvětlil, proč se rozhodl přezkoumat data ze studie započaté v roce 1965. Je to jednoduché – odborníci obecně totiž dnes mnohem lépe chápou souvislosti mezi psychologickým blahobytem a fyzickým zdravím, než tomu bylo dříve.
Nedokonalá manželka aneb Chyby, které zapříčinily můj rozvod
„Zjistili jsme, že manželská spokojenost těchto mužů na začátku studie byla ve skutečnosti prediktivním faktorem pro smrt obecně, stejně tak zapříčiněnou mrtvicí.“
„Posuzování manželské spokojenosti a hodnocení zdravotních přínosů programů v rámci manželského vzdělávání pro mladé páry by proto mělo být podle nás součástí podpory zdraví v běžné populaci,“ uvádí se ve výsledcích studie.