Článek
Konkrétně zdravotní komplikace mohou mít často za následek, že ženy odmítají milostné aktivity s partnerem záměrně, i když by si je jinak velmi rády užívaly.
Přehled častých zdravotních potíží, které mohou podobné chování u žen způsobovat, přinesl server Health.
Snížený průtok krve
Za horším prokrvením v oblasti genitálií může často například cukrovka nebo vysoký krevní tlak. Kvůli tomu pak mohou častěji nastávat problémy například s dosažením orgasmu.
Hormonální změny
Hormonální změny, které mají za následek útlum sexuální touhy, mohou nastat při menopauze, v období kojení, při užívání hormonální antikoncepce ale také například při problémech se štítnou žlázou.
Vedlejší účinky léků
Viníkem zmíněných potíží bývají podle serveru také některé užívané léky, například antidepresiva nebo přípravky předepisované při chemoterapii.
Poškození nervů
Poškozené nebo funkčně omezené nervové spoje bývají také častou příčinou nechuti na sex nebo potíží při milování. K jejich snížené funkčnosti může dojít například při operaci pánve, poškození může být ale také důsledkem roztroušené sklerózy nebo Parkinsonovy choroby.
Nebojte se svěřit odborníkovi
Pokud žena zjistí jakýkoli problém, neměla by se bát se s ním svěřit, jako první může pomoci praktický lékař.
Na škodu ale není ani konzultace s odborníkem přes sexuální problematiku, obzvlášť ve chvíli, kdy fyzické problémy začnou vyvolávat i potíže psychické nebo vztahové. Málokdy jde totiž jen o jedinou věc či problém, dodává Marjorie Greenová, vedoucí Mount Auburn Female Sexual Medicine Center v Cambridge ve státě Massachusetts.
Léčba
Následná léčba záleží na zdroji aktuálního problému, u mnohých žen bývají nejúčinnější formou předepsané léky.
Některým dámám ale může k lepším sexuálním prožitkům a zmírnění obtíží pomoci také pravidelné cvičení, sexuální terapie nebo vztahové poradenství.