Článek
1. Cítíte přetrvávající smutek
Během zimních měsíců má mnoho lidí tendence upadat do chmurných nálad. „Můžete se také setkat s pocity beznaděje nebo bezmoci,“ říká psycholožka Deborah Seraniová pro Huffington Post. Výjimečně tyto pocity mohou přijít i s jarem nebo létem. V tomto případě se jedná o reverzní sezonní afektivní poruchu.
2. Vaše chuť k jídlu se změnila
Změny ve vašich stravovacích návycích, jako je větší chuť na sladké a tučné potraviny nebo přejídání, mohou naznačovat vážnější problém.
„Sezonní afektivní porucha se vyznačuje také zvýšenou chutí na jídlo a touhou po sacharidech. Příznakem může být také přírůstek na váze,“ tvrdí Raymond Lam, profesor a vedoucí katedry výzkumu deprese na University of British Columbia.
Káva zdraví svědčí. Ale nic se nemá přehánět
3. Nejste nadšení z aktivit, které vás dříve bavily
Zatímco v létě jste překonávali svoje sportovní limity nebo se učili novým dovednostem, v zimě z vás vyprchala energie a vám jsou všechny aktivity cizí?
„Apatie k dovednostem, které nás dříve naplňovaly, jsou klasickým příznakem sezonní deprese,“ vysvětluje Seraniová a dodává, že tento stav může postihnout i vás milostný život.
4. Cítíte se vyčerpaní – bez ohledu na to, jak moc spíte
I přesto, že si dopřejete kvalitní a dlouhý spánek, často máte potíže s ranním vstáváním z postele nebo s celkovým pocitem letargie? „Spaní přes den, nadměrné spaní, ale i zaspávání, to všechno jsou příznaky, které je potřeba zkontrolovat,“ říká Seraniová.
Čemu je lepší se vyhnout před usínáním
5. Jste podrážděnější než obvykle
Vytočí vás i věci, na které se za běžných okolností díváte s nadhledem? Pokud vás klasické peripetie jako drobné neshody v práci nebo partnerovo bordelářství vytáčejí intenzivněji než kdykoliv předtím, možná je to příznak sezonní afektivní poruchy.
„Chronická mrzutost, nevrlost, hádavost, ale i zloba, to všechno jsou klasické příznaky,“ souhlasí Seraniová.
6. Máte potíže se soustředěním
Někteří lidé žijící se sezonní depresí uvádějí, že se často nedokážou soustředit na libovolný úkol. Důvodem může být fyzické, ale i duševní vyčerpání. Obojí zpomaluje naše přirozené reakce a otupuje smysly.