Článek
„Přemýšlela jsem nejprve nad zahradním domkem, nebo že bych si tady narychlo postavila nějakou boudu, ale finančně mi nakonec vyšla nejlíp maringotka. Navíc jsem měla i štěstí, protože jsem ji hned objevila na internetu, byla tady kousek od nás,“ ukazovala Právu dvaačtyřicetiletá výtvarnice, která si v modré maringotce vytvořila tak trochu kouzelnou dílnu plnou pohádkových postav.
„Říkám jí Maringle,“ usmála se žena.
Loutkáři pošlou inscenace divákům domů
„Tady mám klid na svou práci a nepráším v domě. Je to fakt hodně prachu. Máme tři děti, takže vždy z domu odběhnu do maringotky a pak rychle domů. Všechny děti jsou teď na distanční výuce doma. Vyrábím ale ještě i doma, třeba tam maluji obrazy, o které před Vánoci v době koronavirové byl velký zájem. A taky o mé dřevěné hodiny. Lidé chtějí originální dárky a podpořit lokální tvůrce,“ líčila dále talentovaná umělkyně, která výtvarnou školu studovala na Novém Zélandu, kde s manželem žila 10 let.
„Nakonec jsme se z Nového Zélandu vrátili domů do Česka hlavně kvůli dětem. Chtěli jsme, aby naše děti uměly češtinu a měly české kořeny. Chtěli jsme, aby znaly svou rodinu, babičku, tetu a další,“ popisovala Makowková, která kromě malování a výroby loutek hraje také ochotnické divadlo a píše pro něj scénáře.
Pražská tržnice se o víkendu proměnila ve venkovní divadelní galerii
V karvinském kulturním domě je to divadlo K.V.A.S. „Ale hraji i s kluky z Ostravy v divadelním souboru LED. Jde o loutkové ekologické divadlo. Právě pro něj vyrábím loutky z odpadního materiálu. Pyšná jsem například na svého ptáčka vyrobeného z bělítka,“ ukazovala výtvarnice.
Její práci lidé najdou na facebookovém profilu Maringle nebo na webu www.maringle.webnode.cz. Umělkyně pořádá také výstavy, například na své zahradě u maringotky.