Článek
U sportovního oblečení hrozí vnější ušpinění, ale také vnitřní způsobené potem. Funkční materiály jsou tvořeny mikropóry, které zajišťují odvod potu směrem ven od pokožky, a právě ty se mohou vlivem pocení, ale i nesprávnou péčí zanášet. Proto je tak důležité hledět na výběr kvalitního pracího prostředku a zcela zapomenout u funkčního prádla na používání aviváží.
Speciální přípravky určené na funkční prádlo totiž oděv nejen vyčistí a zajistí svěží efekt, ale také dokážou zachovat vlastnosti funkčních materiálů, jako je prodyšnost, regulace vlhkosti, odolnost proti povětrnostním vlivům a rychlé schnutí.
Jak se o sportovní funkční oblečení správně starat? |
---|
Zkontrolujte pokyny výrobce oblečení přímo na vašem oděvu. Důležité je zejména to, zda je povoleno praní v pračce. |
Zapněte veškeré zipy. Pozor dejte také na suché zipy, ty musí být také pečlivě zapnuté, jinak mohou poškodit další oblečení v pračce. |
Otočte oblečení naruby. Chráníte jej tak před případným žmolkováním. |
Používejte speciální prací prostředek pro sportovní oblečení. |
Dávkujte podle doporučení na obalu pracího prostředku. |
Nepoužívejte běžné práškové prací prostředky, aviváž nebo chemické čištění. |
Perte na 40° nebo nižší teplotu, pokud to výrobce doporučuje. |
Zvolte šetrný prací program, například „ruční praní“ nebo „sportovní program“. |
Veškeré oblečení nechte přirozeně uschnout. Nepoužívejte sušičku. |
Žádné žehlení! |
Jak na vlněné oblečení
V případě vlněných oděvů, rukavic, šál nebo čepic může nesprávnou péčí dojít ke zplstnatění, ztrátě elasticity a tvaru. Nic takového se nestane, pokud jemným a vlněným oděvům věnujete speciální péči.
Dnes to již neznamená, že musíte prát vlnu pouze v ruce. Jemné i vlněné oděvy je možné prát i v pračce, obsahuje-li etiketa na oblečení symbol „lze prát v pračce“. Je ale vždy nutné zvolit i příslušný program přímo na pračce (nejčastěji ´ruční praní´ či přímo ´vlna´). Podobné programy jsou uzpůsobeny pro praní jemných a vlněných tkanin nejen teplotou (obvykle 30 stupňů), ale i nižším počtem otáček při máchání. Důležité je i dbát na to, aby pračka byla jen ze dvou třetin plná.
Při volbě pracího prostředku hleďte, aby byl určen pro tyto materiály. Běžné prací prostředky jsou zásadité, a proto se na vlnu nehodí. Ty speciální navíc utvoří pěnu, která obalí vlněná vlákna jako polštář a chrání je před škodlivým mechanickým působením, takže zůstanou jako nová.
Správnou péčí předejdete i zplstnatění. Vnější povrch vlněného vlákna tvoří vroubkované šupinky, které se vzájemně překrývají. Vysoké prací teploty či nevhodné prací prostředky způsobí, že se tyto vroubkované šupinky k sobě přilepí, vlna zplstnatí a srazí se. U vlny se nemusíte bát použít aviváž, tyto zjemňující prostředky jí nijak nevadí.
Jak vlněné oblečení sušit? Vypraný oděv rozložte na rovnou plochu, v případě potřeby znovu vytvarujte a nechte uschnout bez působení přímého slunečního světla a tepla. Oděv při sušení nevěšte - kvůli hmotnosti vody, kterou do sebe vlákna absorbovala, by se vlněná tkanina vytáhla.
Vlněné oblečení nepatří ani do sušičky, pokud nemá spotřebič speciální program přímo na vlnu. Ani v těchto případech ale nesmí být sušička příliš plná. Působením kombinace tepla, tření a tlaku hrozí, že se oděv srazí.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: